Skip to content

Cestování po Indii 2014 – 2015

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

Asi lépe nenazývat toto cestováním po Indii. Většina v tom bude chtít vidět to rychlo honění se z místa na místo.
Lepší výraz bude „být v Indii a prožívat Indii bez honění se v kulisách“. 

Dovolená v Čechách se mi trochu protáhla i díky cestování po Evropě a tak až po půl roce znovu přistávám v Indii.
Původně jsem chtěl přistát rovnou ve Vietnamu a až o hodně později cestovat po zemi do Kambodži a dál na západ.
No nic, zas mě to vcuclo domů do Indie. V plánu mám čtyř až šestiměsíční pobyt a cestování po Indii a později přelet do Vietnamu.

Mumbai Bombay

12.11.2014

Cesta z Bombaje do Arambolu v Goa

Prepaid Taxi… grrr! Z letiště na nádraží LokManyaTilak chtějí Rs.400? Není to ani 10 Km tak jsem se jim vysmál a šel hledat tuc-tuc. Venku před letištěm rikšáci loví neználky, prvňáčky Indie.. zkoušeli na mě cenu Rs.600! Tak to jsem je poslal do jejich vlastních. Jsem unavenej a měkkej… odjíždím s nasmlouvanou cenou Rs.200. No jasně, řidítko to v cíli zkouší na Rs.250 a má připravených množství důvodů.

Jízdenku vlakem z Mumbaje do nádraží Thivim v Goa jsem kupoval přes internet týden před odletem. Všechny vlaky směrem na jih od Mumbaje byly už vyprodané. Vlak #16345 měl nejnižší VL. (seznam čekajících). Waiting List číslo 27 oproti jiným, které se pohybovaly od 100 čekajících výše. Po příjezdu na nádraží maniaků jsem ani nedoufal, že bych se na seznamu čekatelů dostal až na rezervovanou pryčnu. Okénka kanceláře rezervovaných míst ve vlaku byla ještě zavřená a tak jsem šel na druhou stranu nádražní haly a koupil si lístek do nejnižší třídy General. Po nějaké době jsem zpozoroval, že přepážky rezervací se otevřely a ejhle! Měl jsem štěstí. Paní za sklem mi potvrzuje, že mám vlastní rezervovanou pryčnu po které jsem toužil.

Ha ha ha… už jsem málem zapomněl, jak se v Indii vrací drobné… Nemají chechtáky, tak ti automaticky vrátí místo drobných bonbóny, nebo žvýkačky. To se mi líbí!

Část desetihodinové cesty z Mumbaje do Thivim nádraží v Goa jsem prospal a nebo propovídal s Indickými spolucestujícími.

Spolucestující v Indickém vlaku
Spolucestující ve vlaku z Bombaje do Goa

V deset v noci vystupuju na nádraží Thivim. V tuto hodinu je možné se dostat na pobřeží vdálené 33km pouze taxikem. když se podaří získat předplacené taxi, cesta by měla stát Rs.695.

Arambol, Goa

Arambol, Indie. Cestování po Indii 2015
➤ článek a informace o Arambolu: ➤ Arambol, Goa Indie

—– 12.11.2014 – Arambol, Goa

Celý balík dolarů v čudu!

Do Arambolu přijíždím pozdě v noci. Nechci bušit tak pozdě na dveře hotýlků a penziónů a tak si jdu sednout do otevřeného baru, že tam přečkám noc. Byla to chyba. Znavený po cestě jsem si dal několik piv a později si na ulici sednul před jeden obchod. No usnul jsem a probudil se až za svítání odlehčený o všechny své dolary. Ajajaj, přelet do Vietnamu plánovaný na počátek dubna se asi konat nebude… ( uvidím, nějak se to časem vyvrbí)

—– 13.11.2014 – Arambol, Goa

Hledání ubytování v Arambolu

Hledám ubytování na stejném místě, kde jme přespávali v březnu. Otvírá mi starý pán a vysvětluje, že ta krásná stará paní je již na nebesích a hotýlek mají ještě zavřený.

V turistických oblastech, jako jsou pláže v Goa, stačí, že procházíte s batohem uličkami a po chvíli uslyšíte jak na vás někdo volá: „rum? rum?“ Nesnaží se vám prodat alkohol. Tak zní v Indické angličtině slovo „room“, tedy místnost k pronajmutí.

Jdu s batohem po jediné hlavní ulici a zanedlouho slyším rum a nacházím jiné ubytování. Na cenu se zásadně neptám a už předem tlačím svou oblíbenou za Rs. 300 (cca 100 Kč). Pokoj strohý, dvojpostel s pěkným přehozem, koupelnička se sprchou a záchodem, hezký balkón. To vše 3 minuty líné chůze od pláže.

Test elektro instalace.
Vkládám svou jumbo elektrickou spirálu do kýble… zastrkávám samce do samice. Světlo znatelně pohasíná, vrtule na stropě snižuje rychlost. Uši nastražené čekají jestli se z domu nezačne ozývat křik „hoří! Jiskry létají z elektro rozvodů“
Polévání, mydlení a polévání… vzpomínky na poslední spolu-cestování, kdy jsme si se spolucestovatelkou ve všem pomáhali…
Co tady dělám sám sám? Kde jsi moje modrá delfíno? (..jak by řekl Jan Krajník, kdyby tu byl).

Pod letištěm postele naturální umění, pilinové mandaly dřevožroutů.

Končím s nahotou. Navlékám si nové červené ‚boxerky‘ a vydávám se hledat místo v chaosu, kde bych snad mohl získat Indickou SIM kartu.
[článek  ➤ jak získat Indickou SIM kartu

 

—– ??.11.2014 – Arambol Beach, Goa

Potkávám Ćešky!

Jaká to náhoda. Sedím v zahradní restauraci Arcan Bar a slyším, že ty dvě pěkné mladé ženy u vedlejšího stolu rozmlouvají česky. Při mém prvním 4 měsíčním pobytu v Indii jsem za celou dobu nezaslechl češtinu. Po nějaké době je zdravím a upozorňuji, že jim rozumím. On totiž někdy člověk v cizím prostředí, kde mu nikdo nerozumí, povídá věci, které by na veřejnosti v Čechách třeba neřekl. Příjemné osůbky dávají si tu kurzy jógy. První část svého pobytu mám zpříjemněnou. Setkáváme se, chodíme na večeře a výšlapy po okolí.

 

—– 27.11.2014 – Arambol, Goa

O cestování vlakem po Indii

Indický vlak Sleeper S3

Přes můj odkaz na cestovatelském portálu „Hedvábná Stezka“ se dostal na mé stránky člověk a zajímal se, jak je to s „těmi háčky do vlaku“. Tak jsem se konečně dokopal a rozepsal článek ocestování vlakem po Indii:  ➤ cestování vlaky v Indii ➤

 

—– 3.12.2014 – Cliff Side, Arambol, Goa

Cliff Side – Arabolský Útes

Ubytování na útesu s výhledem na moře přímo z postele. Příboj hučí několik metrů pode mnou, přímo pod terasou. Tři minuty volnou chůzí dál po útesu je krásná menší pláž Kalacha Beach opět zakončená skalami a velkým kopcem.

Pohled z meho pokoje. Arambol, Goa Pohled z terasy. Arambol. Goa, Indie Ubytování v Arambolu, Goa, na útesu

Fotografie z mého pidi domečku na úbočí útesu hned nad hučícím příbojem moře.
➤ Další fotografie z Arambolu naleznete ve foto-galerii u článku ➤ Arambol, Goa Indie ➤

 

—– 4.12.2014 – Arambol, Goa

Cesta na letiště. Arambol – letiště Goa – Arambol

Dnes má za mnou přiletět jedna mladá dívka ze Slovenska. Jsme domluveni, že ji vyzvednu na letišti.
Z Arambol na letiště GOA je to 66km. Dost daleko když uvážíte všechny ty úzké a přeplněné silnice, průjezd chaotickou dopravou ve městech a vesnicích.
Předem jsem se už zkusmo ptal místních taxikářů na cenu. Rs.1500 jedna cesta. Rozhodl jsem se tedy, že na letiště pojedu místními autobusy. Bude to hardcore s několika přestupy, ale to přeci zvládnu, ne?

Mluvil jsem o tom s Indem, který mi pronajal pokoj. Slíbil, že zajistí taxi za 1300 obě cesty, celkem 130 km! Neuvěřitelné!
Jenže dnes v poledne jsme se minuli a tak spěchám vedrem po útesu na první stanoviště taxíků. Snaží se ze mě dostat 3.000 rupek! Prý 1.500 tam a 1.500 zpět… Oponuju mu mu, že stejně pojede zpátky sám, že ho na letišti nenechá lovit místní taxíkářská loby… je neoblomný.
Na druhém stanovišti vypadá situace podobně, ale nevzdávám se a nakonec domlouvám cenu 1600 Rs. za cestu tam i zpět i s hodinovým čekáním.

Dlouhá cesta na letiště. Minimálně hodinu a půl v rušném provozu.
Taxík ještě před letištěm sjíždí na polní cestu a zastavuje na jakémsi improvizovaném parkovišti na louce s tím, že ho na letiště nepustí a musím dojít pěšky.
Čekám před letištěm, kde jsou poblíž sebe dva východy. Píšu SMS, ať mě slečna prozvoní, až bude odbavená a bude vycházet z haly. Asi 40 minut po plánovaném přistání letadle z Bombaje mě prozvání. Típám to a čekám. Zvoní znovu a dlouho… tak jí volám zpět a z telefonu se ozývá volání: „Marék! Až zajtra!“

Letiště GOA – Dabolim

Pěkné malé letiště, Žádný chaos, žádné bloudění. Na přilétající cestující se čeká klasicky Indicky, venku před halou.
Tam také, hned vedle dvou východů z letištní haly, najdete přepážky směnáren, kanceláře turistických služeb a hlavně „Prepaid Taxi“. Tři pulty „předplaceného taxi“ mají vedle velkého okna po stěnách přehledný seznam cen do nejznámějších míst v blízkém i vzdáleném okolí. Do Arambolu stojí Non AC Taxi, taxi bez klimatizace, Rs.1360. Za klimatizované si ještě připlatíte.
Po zaplacení u přepážky dostanete stvrzenku a s tou si vás převezme řidič taxíku. Je dobré se spojit s někým, kdo jede na stejné místo. Platí se za taxi a ne za osobu.  

Celkem aktuální ceník „předplaceného taxi“ z mezinárodního letiště v Dabolim, Goa jsem přidal na stránku: ➤ Letiště Dabolim Goa ➤ 

 

 

—– 18.12.2014 – Arambol, Goa

Můj životní rekord v plavání bez času na čas

4 kilometry intenzívního plavání s jedinou přestávkou!
Z mé Kalacha pláže (která je za mým Cliff Side útesem, kousek severněji od Arambolské pláže) jsem neplánovaně plaval až na Querim Beach. To jsem ještě netušil, že tam nějaká pláž obývaná lidmi je. Nejprve jsem si chtěl zaplavat trochu dál, ke skalám dál od lidí, kde jsem se pohupoval už dvakrát. Moře bylo celkem klidné a mě čím dál víc vzrušovala myšlenka poznat, co je tam dál, kam nevidím. Za skalami a kopcem nad nimi.
Cestou za poznáním toho co je mým očím skryté jsem nespěchal. Plaval jsem svižně, ale nehonil jsem se, to né. Myšlenku, že se připozdívá a že budu muset tu celou trasu absolvovat i zpátky jsem po mourkovsku ignoroval. Všechny situace se dají nějak řešit že?

Plavání v moři. Arambol - Kalacha - Querim beach
Plování z mé Kalacha pláže na Querim pláž a zpět.
Klikni na obrázek, ať se ti zvětší :-)

Plavu, plavu, skály a kopec jsem minul a přede mnou se otevírá další pláž o které jsem neměl dosud tuchy. Přirážím k pobřeží a po dlouhé době zase jdu nohama. Nohu před nohu, pravidelně zadržovaný pád. Potkávám mladý pár a vyptávám se, kde že to jsem. Z párku se vyklubali polští sousedi.

 

—– 21.12.2014 – Cliff Side, Arambol, Goa

Sezóna vystřeluje ceny bydlení vzhůru

Přišel majitel domečku, kde mám pronajatý pokoj. Vysvětluje, že začala hlavní turistická sezona ceny ubytování letí vzhůru. Od zítra chce dvojnásobek, prý Rs.800.
Říkám mu, že je to moc. Až na mé první Indické noci před lety, když jsem ještě neznal cenové hladiny, jsem nikdy takovou cenu neplatil.
Snižuje na 700 a já na to, že ho tedy budu muset opustit.
Zkusím dneska brzy usnout a zítra se v okolí porozhlédnu po novém bydlení. Stejně jsem chtěl z tohohle pokoje odejít. Každou noc mě píchají blechy, nebo snad štěnice a to už mě přestává bavit.

 

—– 23.12.2014 – Kalacha pláž, severně za Cliff Side, Arambol, Goa

Hledání nového ubytování

Od rána chodím po Arambolu ve snaze získat nějaké ubytování za slušnou cenu. Jakmile na sobě nemáte velký batoh, nikdo na vás nevolá a nenabízí ubytování. Procházím okolo různých „Guest House“, nápadně se rozhlížím kolem, ale nikdo na mě nevolá „Room?“. Měl jsem si vzít na záda prázdný velký batoh. Nechám si vytisknout a zalaminovat z dálky čitelnou ceduli „…looking for ROOM“. Zastavuji se v jedné restauraci, kde jsem si už dříve domlouval ubytování v jejich domcích. Vše zabráno. Nejvyšší turistická sezóna v plném proudu.
Nakonec nacházím volný „Beach Hut“ – pletený plážový domek na celkem nezajímavém místě, ale nedaleko pláže. Hned zpočátku nastřeluji cenu Rs. 400 a díky tomu snižuji jejich cenu ze 600 na 500.
Vydávám se zpátky na útes, že ještě zkusím štěstí přímo na Kalacha pláži, kde mají taky tyhle lehké domky sestavené z bambusových tyčí a spletených přírodních rohoží…ještě jsem nezjistil, z jakého to materiálu jsou ty vyplétané „stěny“. Ptal jsem se několika Indů, a zdá se, že ani sami neví… je jim to jedno.
Na mojí oblíbené, menší Kalacha pláži jsou dvě restaurace. V té poblíž sladkovodního jezírka domlouvám možnost ubytování. Trvají na Rs.600. Respektuji že potřebují využít krátkou sezónu svátků, kdy se na pobřeží navalí velké množství turistů, kteří po Novém roce zase zmizí ale i tak shazuji cenu na 500. Mám nové bydlení!

—– 24.12.2014 – Kalacha pláž, severně za Cliff Side, Arambol, Goa

Slaně-mokré Vánoce živlů

Dostat se na Vánoce domů, v noci, když je nejvyšší příliv? Může to být takový hardcore, že to i mourek chtěl vzdát.
Miluju a respektuju nekonečnou sílu moře… ale v té tmě z ní na mě šel až strach. Neuvědomil jsem si v jaké poloze je měsíc a to se někdy na pobřeží může člověku pěkně vymstít. Příroda si žádá respekt… Návrat byl boj na hranici možností.. Zmáčený jsem se ale nakonec dostal do své lidské boudičky. Písek až za krkem, tak na mě dorážela Její „Slaná Nekonečnost“ přitahovaná mocnou sílou Měsíce.
Své krásné nové sandály obalené mokrým pískem jsem nechal před vchodem netušíc, že si je do rána sám sobě nadělí nějaký snědý Ježíšek… nebo snad rusky chrochtající růžové prasátko?

 

—– 25.12.2014 – Kalacha pláž, severně za Cliff Side, Arambol, Goa

Shoeless – sandáless – homeless – bezbotník – holobosník

Tak a teď jsem fakt ztracený kocour bez bot… bez sandálů… bosonohý. Bos chodím. Nemám co si na pacičky navléci :-)
Jěšíšku panáčku… někdo si vzal z předa mého domečku mé jediné obutí. Veselé mu, aj vám :-)

 

—– 28.12.2014 – Kalacha pláž, severně za Cliff Side, Arambol, Goa

Bez klobouku, bos, natloukl si… do hlavy, že to jde i naboso :-)

Už tři dny chodím bos … a taky to jde. Jen do městečka na rozpálený asfalt si netroufám přes den vyšlápnout.

 

—– 31.12.2014 – Kalacha pláž, severně za Cliff Side, Arambol, Goa

Silvestr v Arambolu

…ani byste nevěřili.

Mám tendenci nedělat, co se po mě očekává a mám nějaký celoživotní blok dělat unisono to, co dělá většina kolem.
Silvestr jsem nějak přirozeně a automaticky ignoroval. Vůbec jsem si ten nesmysl, že nějaký čas končí v ten jediný den v roce a pak zas začíná nějaký nový…

Většina návštěvníků z malé Kalacha pláže odešla na hlavní Arambolskou pláž řvát a ožírat se v dunění duc-duc-duc, prskání a smradu rachejtlí a ran dělobuchů. Využil jsem toho a dal si konečně úplnou pauzu od konzumace alkoholu. Stále bos, bezbotista, ani šlapek žabek nevlastník, jsem přeci jen kolem druhé ráno vylezl ze své bambusové chýše. Rozhlížím se, naslouchám… a v dáli vidím lehkou zář ohně a slyším ozvěny hudby. Nedalo mi to, vydal jsem se za těmi vjemy a udělal si dobře.
Na druhé straně pláže, kousek od dalšího útesu a kopce… tam mě čekaly zajímavé hodiny toho prý „prvního dne“ :-)


 ➤ Článek a informace o Arambolu:  ➤ Arambol, Goa Indie


2015

Cestování ze západního pobřeží na severo-východ Indie

Po třech měsících v turistických oblastech na západním pobřeží Indie v Goa, si užíváme tu opravdovou Indii.
Měsíc pozvolného cestování napříč Indií. S cestami v místech celkem 6.000 km.

Arambol =➤ Madgaon =➤ Agra =➤Varanasi =➤ Jaipur =➤ Pushkar =➤ Goa
Rozšiřující-se článek o současném cestování a dlouhodobém pobytu v Indii:
➤ Cestování po Indii 2015
 Cestování po Indii 2014  | 2015➤ Cestování po Indii 2016 ➤
Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

2 thoughts on “Cestování po Indii 2014 – 2015

  1. Valérie says:
    S potěšením jsem si přečetla Vaše zážitky z cest. Vtipně jste to popsal. Také jsem před léty jela z Mumbaje vlakem do Goa a tak vím co to obnáší.
    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *