Skip to content

Pushkar, Rajastan, Indie

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

Pushkar Rajastan IndiePushkar je svaté město v Indickém státě Rajastan

Je to jedno z nejstarších, doposud existujících Indických měst.
Slovo Pushkar znamená Lotosový Květ.

Puškar je známý mimo jiné pro své jezero, množství chrámů a „ghats“.
Ghat je rozsáhlé místo s množstvím širokých schodů směřující a končící ve vodní hladině.

Je příjemné ztrácet se ve spleti uliček Puškaru. Jsou plné obchůdků s pestrými látkami a oděvy.
Suvenýry i běžné zboží, vozíky s ovocem a zeleninou, množství restaurací a cukrářských krámků. Vše otevřené, přímo v ulicích.
Na ulici si můžete vychutnáte dobré Indické jídlo, Indické cukrovinky nebo si jen užít posezení s kořeněným masala čajem.
Na třech místech na hlavní ulici hned nad Ghats si můžete užít i změnu jídelníčku. Připraví vám skvělé falafel sendviče.

 

Foto-galerie: Pushkar, Rajasthan, Indie
Foto-galerie: ➤ Pushkar, Rajasthan, Indie ➤

 

Jezero Pushkar

Pushkar Lake je pěkné malé jezero celé obklopené množstvím různých Ghats ke kterým směřují Indové, věříci Hinduisté z celé země, aby se ponořili do jeho svaté vody a zůčastnili se obřadních rituálů.


Památky

  • Bramha temple
  • Rangji temple
  • Chamunda temple
  • Pap Mochini temple
  • Panchkund Shiva temple
  • Savitri temple

Doprava

Jak se dostat do Puškaru? Vlaky a autobusy :-)

Do Puškaru se dostanete lokálním autobusem z města Ajmer.  Z hlavní ulice u nádraží Ajmer junction lze použít moto-rikšu za cenu max. 350 Rs. Nejlevnější variantou, jak se přepravit z Ajmeru do Pushkaru je použití „Shared Rikshaw“ = sdíleného moto-rikšu za Rs.10 a dojet na autobusové nádraží a odtud pak 16km autobusem za jízdné Rs.15 až do městečka Pushkar. 
Z Ajmeru do Pushkaru jezdí také vláček, ale vzhledem k hornatému terénu objíždí velkou oklikou krajinu a tak cesta trvá hodinu a půl, snad tři krát déle, než autobusem.

Ajmer má velmi dobré spojení po železnici. Jezdí tudy pravidelné rychlíky z měst: Mumbai, Ahmedabad, Jaipur, Chennai, Kolkata, Bhopal, Ernakulam, Bangalore.
Nejbližším velkým městem vzdáleným od Ajmeru 134 km je Jaipur.
Jízda vlakem z Jaipuru do Ajmeru trvá 2 až 2,5 hodiny . Za jízdenku s místenkou ve vagónu třídy Sleeper S3 bez klimatizace zaplatíte Rs.190.
[vlaky v Indii]

 

Ubytování

V Puškaru je velký výběr ubytování. Hotely, hotýlky a Guest House najdete na každém rohu.
Základní skromné ubytování se společnou koupelnou a WC od Rs.400. 
Slušné dvou-postelové pokoje s vlastní koupelnou i třeba s balkónem a klimatizací od Rs.500.
Luxusní hotelové apartmány za mnohonásobně vyšší ceny.
Na přelomu října a listopadu se v Puškaru a okolí konají velké velbloudí trhy. (termíny se mění vzhledem k úplňku) 
V tuto dobu trochu bývá někdy problém najít ubytování za slušnou cenu. Ceny hotelů vystřelí několikanásobně vzhůru.  

 

29.10. 2017 přijíždíme znovu po dvou letech do Pushkaru abychom zažili Pushkar Camel Fair a Pushkar Mela. 
V Puškaru se každoročně v tomto období na přelomu října a listopadu konají trhy velbloudů. Na to se nabalují oslavy, závody velbloudů, trhy, koncerty klasické indické hudby s tanci. 
Ubytovací kapacity jsou během oslav zaplněné. Proto jsme si zdarma zarezervovali hotelový pokoj přes booking.com – Pushkar
Hotel V.K.Tourist Palace, pokoj „Deuxe Double bed room“ s dvojitou postelí, vlastní koupelnou s teplou vodou, klimatizací za 720 Rupií.
V období největšího festivalu v Puškaru skvělá cena. Většina místních hotelů už má v tomto období vyšroubované ceny od 1600 Rs do nekonečna.
Hned po ukončení festivalu ceny padají na běžnou nízkou hodnotu. Od této cvíle platíme za stejný pokoj 400 Rs.

  Hotel V.K.Tourist Palace
[GoogleMapy]
Choti Basti, Pushkar, Rajasthan

Jakmile skončil festival, domlouváme bydlení za 500 Rupií v hotelu  Diamond (info níže).
Po návratu do stávajícího hotelu V.K. Tourist Palace oznamujeme, že se ráno odstěhujeme. Manažer nasadil nešťastný výraz a okamžitě nám nabídl cenu 400 Rs. Později nám i manažer hotelu  Diamond sděluje, že by nám dal pokoj za Rs.400.

  Hotel Diamond

Badi Basti, Pushkar, Rajasthan 

( GoogleMaps )
Čistý skromný pokoj s dvou-postelí, větší koupelnou a pěkným balkónem. Plný signál WI-FI v celém hotelu i na pokoji. Příjemné sezení s občerstvením na střeše. Pěkný dvorek se zelení.
Mimo-sezónní Cena Rs.500 usmlouvána na  Rs.400.


Pushkar Camel Fair / Pushkar Mela

Termín konání Velbloudích trhů a slavností je každý rok jiný. Vychází z lunárního kalendáře. V roce 2017 od 28.10 do 4.11.
V okolí Pushkar Mela Ground, což je takový stadión s písčitým povrchem vzdálený od centra zhruba 1,5 km parkují stáda velbloudů i koní. Jsou zde v tento čas i 4 obrovská „ruská kola“, množství stánků s oblečením, suvenýry, i všelikými čínskými plasty.
Na samotném stadiónu „Pushkar Mela Ground“ se konají koncerty a taneční představení.  Turistům zde nabízejí svezení na pestrobarevných vozech tažených velbloudem i projížďky na samotném velbloudu. 
Osobně nevidím jediný důvod, proč takové projížďky absolvovat.  Velbloud mi připadá nejkrásnější ve své svobodné majestátní přirozenosti.

Stojí za to navštívit Pushkar v období velbloudího festivalu?

Sám za sebe tvrdím, že ne. Každým rokem se Pushkar Camel Fair zúčastňuje méně velbloudů. Naopak každým rokem vzrůstá počet majitelů motocyklů a skútrů. Pohyb v úzkých uličkách Puškaru je pak v době zvýšené návštěvnosti stresující. Motocykly se relativně vysokou rychlostí, za agresívního nepřetržitého troubení, proplétají přeplněnými ulicemi..

 

 

Počasí v Puskaru

… info připravuji. Mávám z Pushkaru :-)

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *