Skip to content

Ladakh, Jammu a Kashmir

Ladak (Ladákh, hindsky Laddākha, anglicky Ladakh), je oblast indického státu Džammú a Kašmír mezi pohořími Karákoram a Himálaj.
Oblast Ladaku je tvořena kantony Kárgil a Léh, jejím správním střediskem je Léh. Formálně se řadí ke Kašmíru, ale častější je dělení státu Džammú a Kašmír na tři oblasti, Džammú, Kašmír a Ladak.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

Po Ladakhu s rodinou

(Jak zlevnit drahou destinaci)

Autor: Tomáš Petr, tomaspetr.foto@seznam.cz
tomaspetr-foto9.webnode.cz

Správní středisko Léh ve státě Džammů a Kašmír leží v nadmořské výšce 3500 m.n.m., obklopené velehorami Karákoramu a Himalájem. Díky perfektnímu leteckému spojení z Dilí se z města stalo turistické centrum se vším všudy. Z Léhu se totiž dají podnikat cesty na všechny světové strany. Nabídky veškerých turistických aktivit jsou nepřeberné a na poměrně dobré úrovni. Ve městě je asi 300 malých sezónních cestovek s více méně podobnými nabídkami aktivit. Což je při první návštěvě, nebo když není moc času, supr. Horší je to ale s cenami. Na Indii jsou zkrátka dost vysoké. Je to dáno vysokou poptávkou bohatší klientely, která v posledních letech Ladakh navštěvuje. Také tím, že si všichni, co v turistice pracují, musejí vydělat během čtyř měsíců, kdy je sezona ( něco jako v Chorvatsku). Když tu napadne sníh, je zkrátka padla. Silnice se uzavřou a může se trekovat tak akorát po zamrzlých řekách. 

Ladak, Džammů a Kašmír, Indie

Na třítýdenní cestu s dětmi do Ladakhu jsem se připravoval poměrně pečlivě, ale informace o levných variantách pobytu a cestování vcelku chyběly. Po návratu už jsem chytřejší a mohu se podělit o zkušenosti, jak drahou destinaci zlevnit a necpat cestovkám zbytečně moc, když nejsme zazobaní, jako cestovatelé většiny národů, které tam směřují. Nebudu tedy zmiňovat klasické postupy a nabídky, kterých je na webech plno.

Přílet 
Taxi z letiště do centra Léh: použijte prepaid taxi, malé okýnko nalevo od východu z budovy. Kolem 300 INR do centra. Tabulkové ceny. Asi o 100 rupek levnější, než běžné taxi.

Ubytování 
Osvědčil se mi guesthouse využívaný hojně dobrovolníky organizace Brontosaurus v Himaláji. Pro čtyřčlennou rodinu (myšleno dvoulůžák s přistýlkou) mají nejluxusnější pokoj se sociálkou za 1000 INR. Dá se tu bydlet i levněji se společnou soc., nebo dokonce s přistýlkou na terase. Majitelé jsou přátelští, poradí, uvaří čaj i jednodušší jídla. Výhodou může být i setkání s krajany z řad dobrovolníků. Ti mají bohaté zkušenosti a většinou nechtějí zbytečně utrácet. Rezervace ubytování z Čech je lepší po telefonu. Na mailování si majitelé moc nepotrpí.

Kontaktní údaje: Guesthouse „Chandan“, Upper Tukcha, Lower Changspa Road,
E-mail: estrilla49@yahoo.com, tel. pevná: +911982253169,  mobil: +919419888710 

 

Aktivity 
Pronájem motorek, aut s řidičem, ale i treky s fullservisem zajistí agentury. Málokdo ví, že majitelé cestovek se řídí pevnými státními ceníky. Nechte si ukázat tabulky a z této ceny můžete usmlouvat cenu lehce dolů.

Treky s agenturou 
Nabízí několikadenní i několikatýdenní varianty. S transportem na začátek treku a na konci džípem zpět. S průvodcem, či dokonce s průvodcem, kuchařem a koňmi, které nesou bagáž. Varianta s koňmi je nejdražší, protože koně si nesou žrádlo i pro sebe a platíte i jejich návrat zpět. Minimální počet koní pro naši 4 člennou rodinu bylo sedm. Jdete jako mastňácká karavana, ale třeba pro seniory je to dobrá možnost. My jsme ji s dětmi zavrhli. Šli jsme s bágly na zádech a pro jistotu s jedním průvodcem. Taková varianta treku zahrnuje transport autem, průvodce, noclehy v homestay nebo v místních stanech, jídlo ( snídaně a večeře na ubytku a balíček na cestu). Je to vcelku dobrý kompromis, ale vyjde tak na 2000 INR /os./ den.

Treky s průvodcem 
Když vynecháte agenturu a spojíte se rovnou s průvodcem, ušetříte minimálně třetinu výdajů. Kontakt na opravdu empatického kluka (student vš), s dobrou angličtinou, který neprudí, ani když si vymýšlíte něco mimo zajetý standard a přemýšlí spíš jako moderní Evropan, nikoli Ind (což je fakt terno): Raxcin Nubu, e-mail: raxcinnubu@gmail.com, tel: +91-9469547734, FB: Ladakh wanderlust. Kontaktujte ho pár týdnů před příletem. Má rád Čechy a rád se s vámi domluví.

Treky bez průvodce 
Pro zdatné turisty není problém vyrazit na treky samostatně. Na začátek dojedete taxi, vezmete si na něj tel. a zpět si ho zase přivoláte. Trasy jako je např. Markha Valley jsou poměrně hustě obydlené a spí se většinou v homestay. (Myslím tím, že minimálně jednou denně potkáte pasteveckou vesnici, nebo alespoň stan s občerstvením). Tam si domluvíte nocleh, jídlo i balíček s jídlem na cestu. Na některých jiných trasách ale budete potřebovat stan. Je nutné se mrknout na mapy, jestli půjdete pustinou, či ne. Pro základní orientaci je dobré mít offline mapu v mobilu a sledovat vyšlapané pěšiny. Když se ztratíš, platí: následuj koňská lejna, dovedou tě k lidem. 

 

Ostatní:

– Je dobré mít místní simku s 4G internetem – objednat s týdenním předstihem u průvodce

– V Léhu filtrují vodu. U obchodů si ji načepujete do vlastní petky za ½ ceny

– Alkohol a cigarety jsou trochu problém. Levné cigarety pod pultem. Zn. Win za 50 INR = nejlevnější.

– Na trek je fajn si vzít sušené maso a nějaké energetické bomby jako např. glukopur

– Najatý řidič není průvodce – obyčejně nic neví, neimprovizuje a je nervózní ze změn a požadavků, o kterých neví předem. Je třeba kontrolovat, zda natankoval plnou a opravdu dojedete, kam chcete. Když vyjedete z Léh, neseženete často naftu ! To je finta řidičů – musejí to obrátit a vrátí se dřív domů

– Většinu vybavení na treky lze v Léhu koupit / půjčit. A to i horolezeckou výbavu na šestitisícovky.

Autor: Tomáš Petr , tomaspetr.foto@seznam.cz

tomaspetr-foto9.webnode.cz

  

Orientační ceny v Ladakhu (v rupiích):

Ubytování se společnou sprchou a toaletou 100 – 300 Rps/ noc za osobu

Ubytování s vlastní sociálkou 300 – 500 Rps/ noc za osobu

Balená voda 15 – 20 Rps

Filtrovaná voda 7 Rps

Polévka 50 – 100 Rps

Snídaně (čaj, tousty s rajčetem a sýrem, miska ovoce) 170 Rps

Masala čaj 10 – 35 Rps

Chicken tikka masala (směs s kuřetem) 180 – 350 Rps

1 hodina v internetové kavárně 70 – 90 Rps 

 

Co vidět v Léh (převzato od org. Brontosaurus v Himaláji)

Leh Royal Palace – palác ze 17. století s krásným výhledem na město. Nad královským palácem Leh Palace, až nahoře na hřebenu, jsou dvě stavení. Ta spodní je Tsemo gompa, ta horní je původním královským palácem Tsema velikého (Namgyal Tsemo). Traduje se, že král původně bydlel pouze v horním paláci. Pak ale zjistil, že by se neměl povyšovat nad místní božstvo v chrámku, a tak si nechal postavit spodní palác, kam se přestěhoval.

• Za zmínku stojí i informační tabule u spodního paláce, které vypráví o Moravských bratřích, kteří přišli do Lehu jako jedni z prvních Evropanů. Založili tady školu (dodnes se jmenuje Moravian Mission School), naučili místní používat kamna a komín, a kdo ví co ještě.

• V Lehu doporučujeme také navštívit krásnou buddhistickou stavbu Shanti stupa, která je vysoko nad městem – musíte k ní vyjít 157 schodů a je z ní nádherný výhled do širokého okolí.

Namgyal Tsemo gompa – z roku 1430, pěkná procházka od Shanti stupy, přes tuto gonpu ke Královskému paláci.

Main Bazaar – hlavní nákupní ulice, kde se mísí buddhistická, muslimská a tibetská kultura, naleznete zde dobře vybavené knihkupectví a papírnictví, lékárnu, samoobsluhu i poštu, (nad touto ulicí najdete rovnoběžnou uličku, kde nakupují převážně místní, lze tudy dojít také na místní bazar, kde najdete pánev na přípravu čapátí i upletené ponožky místní babičkou).

Mešita na Main bazaru – v této části můžete navštívit spoustu malých muslimských krámků s úžasnými křupavými plackami (pouze dopoledne) nebo lahodným sýrem.

Gompa na Main bazaru – posaďte se mezi místní na schody a pozorujte kouzelnou atmosféru, třeba se na vás dostane také šálek čaje nebo talíř rýže.

Tibetské kolonie – zapovídejte se s tibeťany v jejich obchůdcích.

Kurzy jógy, reiky, vipassana.

• Neziskové organizace – navštivte místní neziskové organizace a můžete se dozvět více o místní kultuře: Woman alliance, SECMOL a mnoho dalších http://www.reachladakh.com/Non_Governmental_Organisations.htm

• NA VÝCHOD OD LEHU: Thikse: Klášter v Thikse se majestátně tyčí na vrcholku nad vesnicí. Pod palácem je řada domečků pro mnichy, stupy, … nahoře v klášteře je klášterní škola … ze střechy paláce je nádherný výhled do širého kraje, do údolí Indu, i na mohutný hřeben Ladakh range s nejvyšším vrcholem Stok-kangri. Hlavní zajímavostí kláštera je dvoupatrová socha Buddhy.


➤ Fotografie z Ladakhu ➤

Rozhovor s Tomášem Petrem o cestování s rodinou po Ladaku
na stránkách: sever.rozhlas.cz/…
Délka audia 16:28
Rozhovor ke stažení zde: MP3


Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

One thought on “Ladakh, Jammu a Kashmir

  1. Olina Vyprcalová says:

    Ladak bychom rádi navštívili, ale myslím, že bychom to neudýchali. Je tam řídký vzduch a tůry do kopce bez dostatku kyslíku se bojíme. V Indii se raději válíme u moře a pořád něco žereme :-)

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *