Skip to content

Co si vzít sebou do Indie

Příprava na cestu do Indie. Co si vzít sebou do Indie? Cestování a doprava po Indii s batohem na zádech. Hotely a ubytování, léky. Vlaky v Indii.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

Upozorňuji, že tyto stránky jsou určeny především low-budget, nízko-rozpočtovým cestovatelům, kteří si chtějí užít tu opravdovou Indii :-)  

Těm, kteří jsou zvyklí se pouze přesouvat klimatizovanými taxi mezi letišti a hotelovými resorty, postačí jejich kufr a kreditní karty, balík EUR a nebo Dolarů.  Většinu mých rad nebudou asi nepotřebovat.
Letiště, hotelové resorty a pláže s restauracemi a obchody v jejich okolí? To nebývá ta pravá Indie, ale komerce, kterou najdete kdekoli :-)

Příprava na cestu do Indie

 • Letím do Indie, ale co si mám sebou vzít?
 • Dostupnost zboží v místních obchodech.
 • Ochrana před sluncem před moskyty.
 • Indické lékárny a léky.

Co si zabalit do zavazadla?

Záleží na tom do kterých oblastí Indie chcete cestovat a jakým způsobem.

S batohem na zádech

 • S lehkým báglem na zádech se svobodně toulat po Indii !
  • Jezdím s pouze 35 litrovým baťohem + malým baťůžkem
  • Cestuji vlaky nižší i nejnižší třídy a lokálními autobusy
  • Většinou bez předchozích rezervací nacházím levné ubytování na místech o kterých jsem dosud ani nevěděl. Pokud mám přijet na určené místo v pozní hodině, zdarma si na první noc zarezervuji ubytování přes booking.com

Je dobré si uvědomit, že v mnohých oblastech Indie je i v zimní sezóně velmi teplé a někde i horké a vlhké klima.
S batohem na zádech budete šťastni za každé deka, které jste si sebou nepřibalili.
Vězte, že i kdyby jste do mnoha oblastí Indie přiletěli nazí a bez „věcí„, v Indii přežijete.
Co budete opravdu potřebovat, to si na většině míst za nízkou cenu koupíte. … tedy pokud nejste závisláci na některých  komerčních nesmyslech :-)

Globální komerce působí i v Indii. Chcete-li si v Indických městech a v turistických oblastech koupit svojí oblíbenou zubní pastu od Colgate nebo Himalaya, dostanete ji v obchůdku na rohu, stejně jako vložky od Always, stejně tak léky na průjmové onemocnění identického složení zde koupíte za zlomek přepálené západní ceny. …( menstruační tampóny jsme zahlédli jen na několika turistických místech a za vyšší cenu, než u nás )
Nemá smysl sebou do Indie tahat produkty, které jsou tady v Indii běžně na trhu a často za mnohem nižší cenu, než v Evropě.

 

Co si sebou na cestu do Indie přibalit

Low budget – nízko-rozpočtový cestovatel, baťůžkář, by si mohl sebou přibalit:

 • Malý baťůžek

  na lokální cestování v oblasti kde se ubytujete

 • Lehké povlečení na peřinu a polštář

  Velmi vhodné i na cestování levnými vlaky nízké třídy a v některých levných hotelích. ( viz níže ).

 • Visací zámek

  (ideálně na fab klíč a nebo na kód)
  v indických hotelích jsou na dveřích hotelových pokojů často šoupátka se zamykáním na visací zámek. Zamknete-li si hotelový pokoj vlastním zámkem, máte jistotu, že vám do něj ve vaší nepřítomnosti nikdo z personálu nepoleze
  Po zkušenosti se ztrátou klíče od svého visacího zámku, (a pozdějším vylamováním okna), bych možná vyzkoušel kvalitní visací zámek na číselný kód.
  Šmejdíky visací zámky, ale i ty kvalitní, jsou běžně k dostání na Indických ulicích. Už jsem narazil i na obchůdek se super kvalitními zámky s nádherným designem. Potencionálně originální suvenýr z Indie?

 • Lehká, menší led svítilna

  Svítilna vhodná v šerých uličkách po setmění, stejně tak při občasných výpadcích elektrického proudu, běžných v Indii.
  Svíčku do pokoje dostanete v každém běžném obchodě.

 • Reflexní prvky do tmy

  Na batoh i baťůžek si přišijte a/nebo přilepte reflexní – odrazové prvky.
  Ulice v Indii jsou buď špatně osvětlené a nebo skoro ve tmě. Chodníky často chybí a nebo jsou plné různých věcí a nelze po nich projít. V chaotickém a hustém Indickém provozu je dobré být viděn a tak se s reflexními prvky na batohu a na oblečení budete cítit bezpečněji.
  Tip: jestliže nevíte, kde vhodné reflexní prvky pořídit, kupte si reflexní vestu, která je povinnou součástí výbavy každého vozidla v Čechách. Prodávají ji v hypermarketech a na čerpacích stanicích. Z té si můžete vystřihnout reflexní pásy a vyrobit si z nich třeba pásku na ruku, nebo šerpu (suchý zip).

 • Malý a větší ručník, nebo střední a střední osušku?

  Nejlevnější hotýlky občas ručníky a často ani přikrývku neposkytují. Dupněte si a nejspíš vám dají.

 • Pohodlné kvalitní sandály

  Ve většině Indických obchodů a obchůdků s obuví jsem neviděl kvalitní a pohodlnou lehkou obuv, která by byla vhodná na delší výšlapy v místních vedrech. Své boty jsem odhodil hned po prvním příletu do Indie a celkem 8×6 měsíců v Indii si vystačil se sandály. Vhodná obuv je třeba jen v zimním období, v prosinci a lednu, na severu Indie a do hor. V dubnu jsem pobýval podhůří Himaláje. Přes den tam byly většinou vedra, ale večer a ráno chladno. Stačili mi ponožky a opět sandály..

 • Léky na potlačení průjmového onemocnění

  Endiaron, živočišné uhlí, rehydratační sůl…
  Během prvních 14 dnů dostane část prvo-návštěvníků Indie pořádný průjem.
  Je dobré být na to připraven, ale nepotřebujete sebou vozit velké množství léků. V Indii jsou lékárny na každém rohu a všechny běžné léky tam dostanete za zlomek našich českých cen, stejně, jako rehydratační sůl. Průjem během několika dnů poleví. Slováci se tím také zbaví hnačky.
  V případě, že v Indii dostanete festovní průjem, zajistěte si dostatek balené pitné vody a nechte si donášet do pokoje uvařenou skvělou indickou Basmati rýži.

 • Elektrická spirálka na vaření vody

  Dáváte si rádi po probuzení hrnek kafe či čaj?  Přivezte si sebou malou, elektrickou, ponornou spirálku na vaření vody v hrnku. Pokud jste milovníci opravdu dobrého kafe, přivezte si potřebné množství sebou. V Indických obchodech jsou většinou k dostání jen instantní kávy včetně NesCafé. Jen několikrát jsem zahlédl na pultech pekelně předražené vakuované balení 250g Italské kávy Segafredo cafe. K dostání bývá Indická káva z Keralských kávových plantáží. Ta je celkem ‚dobrá‘, ale namletá na prach a trvá velmi dlouho, než se usadí u dna, takže pijete buď prach a nebo studenou kávu. V obchodě v Goa jsem narazil také na mletou zrnkovou kávu značky „Cofee Day“ která se pyšní 100% Arabikou a dá se pít. Byla za slušnou cenu Rs.120, v roce 2016 už za 200 Rupií. V  Agondě Beach, Goa k dostání jen předražená, ne příliš chutná mletá káva za Rs.190 / 200 gramů. Později jsem v jednom obchodě narazil na váženou zrnkovou kávu a nechal si ji umlít v plážové restaraci.
  V Madurai a Tamil Nadu jsme kupovali výbornou, čerstvě upraženou a mletou kávu za pouhých Rs.45 za 100 gramů.
  V Indii varnou spirálku také koupíte, ale pozor, je to čínský super šmejd. Pěkně to probíjí a kope a tak používat s opatrností. (Indické elektrické rozvody a zásuvky jsou taky často nesmyslně zapojené, I česká elektrická spirálka mě tu přes plecháček kopla. Nedotýkat se, dokud nevytáhnete ze zásuvky :-) . Doporučuji používat klasický keramický hrnek. 

 • Adaptér – rozmnožovačka – prodlužovačka

  Do Indických zásuvek více-méně pasují české kolíky. Na pokoji v ubytování obvykle bývá jen jedna elektrická zásuvka a navíc poměrně vysoko na stěně, nevhodně ani k nabíjení mobilního telefonu. Já osobně potřebuji k práci více zásuvek a tak sebou vozím prodlužovačku ukončenou kompaktní rozmnožovačkou na tři samce.  
  ➤ Článek: ➤ Elektřina a elektrické rozvody v Indii ➤

 • Modem na SIM streamující WiFi

  Jedete-li do Indie na delší dobu a potřebujete své vlastní připojení na Internet v notebooku bez nutnosti hledat někde wifi, můžete si pořídit indickou SIM kartu od Vodafonu a nabít si ji daty. Jestliže máte vlastní modem od Vodafonu, vemte ho sebou. Je kompatibilní se sítí Indického Vodafonu a ušetříte minimálně Rs.1500. Můžete taky sdílet připojení přes USB kablík s chytrým mobilním telefonem. I některé blbé telefony to zvládají.
   Článek: ➤ Telefonování a internet v Indii ➤

 • Mourkova vychytávka – háčky do vlaku :-)

  Když jsem cestoval poprvé Indickým vlakem, hledal jsem řešení, jak ve spacím vagóně zabezpečit svůj batoh. Lůžka jsou úzká a když je váš batoh objemnější, nevejde se vedle vás. V levných spacích vagónech třídy S3-sleeper jsou jednotlivé kóje oddělené přepážkou, která je u stropu zakončena kovovou mřížkou. Napadlo mě pořídit si kovové háčky a dva popruhy nebo provazy a batoh za mřížku přepážky zavěsit. Funguje to skvěle. Batoh vám bude viset vodorovně nad vašima nohama a vám zbude plný prostor na spaní.
  Když si potřebujete odskočit na záchod, nemusíte mít obavy, že vám v tu dobu batoh někdo ukradne.
  Samozřejmě je třeba koupit rezervaci na vrchní lůžko. Tam budete mít největší soukromí a batoh v bezpečí.
  detailní popis a fotografie v článku: ➤ Cestování vlakem v Indii ➤

Ochrana

 • UV Ochrana před slunečním zářením

  Na většině míst Indie v turistické sezóně slunce praží na maximum UV škály.
  Především na počátku cesty je vhodné používat prostředky ochrany před slunečním zářením s vysokým faktorem ochrany. Ve všech turistických oblastech lze tyto krémy a tělová mléka koupit. K dostání jsou běžně globálně známé značky které jsme zvyklí vidět na pultech v Evropě. Je dobré přibalit si sebou již v Čechách jedno menší balení s vysokým faktorem ochrany. Až se na místě trochu zorientujete, budete už vědět kde si další balení koupit.

 • Antikoncepce a prezervativy, menstruační tampóny

  Ženy používající hormonální, nebo jinou antikoncepci by se neměly zapomenout zajistit se na celou dobu pobytu.
  Menstruační vložky jsou v Indii běžně k dostání, ale tampóny jsme objevili jen několikrát v turistických oblastech a dražší, než v Čechách.
  Mužům používajícím kondomy doporučuji vzít si sebou dostatečné množství kondomů, které jim sedí.

 • Příbory? Děláte si legraci?

  Pokud budete cestovat vlakem a nebo v oblastech „té opravdové Indie“, může se vám hodit vlastní příbor. Ve vlaku nabízejí různá jídla, mimo jiné i rýžové Biryani v alobalové misce. Dají vám k tomu plastovou lžičku, ale stejně jako „soudruzi z NDR„, i Indové někde udělali chybu a ta tenká lžička sotva snese zaboření a nabrání pokrmu.
  Opravdová lžíce i lžička se Vám bude hodit. V ne-turistických oblastech opravdové Indie se jí rukama a mnohokrát narazíte na místa, kde žádné příbory neexistují.
  Pokud zjistíte, že některé pokrmy nabírat prsty je pro Evropana obtížné umění, lžíce v kase vás zachrání.
  Menší nůž, (mám jeden s plastovým chráničem čepele, neřeže mi batoh), dobře poslouží, když si na ulici koupíte meloun, nebo mango, ale i v restauracích kde ve většině případů žádné jídelní nože nemají.


Indické lékárny a léky

Ve městech i na malých místech snadno naleznete lékárny pod názvem Chemist nebo Medical. Indické lékárny nabízejí většinu nám dostupných léků.
Například stejně velké balení preparátu identického složení jaké známe z Čech pod názvem Endiaron za třetinu české ceny.

Před cestou do Indie včas zvažte očkování proti žloutence / Hepatitidě typu A a Břišnímu Tyfu.
➤ článek: ➤ Očkování a vakcíny před cestou do Indie ➤

 

Peníze, placení a výměna peněz v Indii

Výměna peněz ve směnárnách nebo bankách. Eura, Britské Libry i jiné měny… bankomaty v Indii..
➤ článek: ➤ Výměna peněz v Indii, EUR / USD, bankomaty ➤

 

Ubytování v Indii

I v turisticky exponovanějších oblastech lze najít levný hotel nebo Guest House za nízkou cenu.

Některé hotely mají v turistické sezóně pevně stanovenou ceny ze kterých nesleví, protože v turistické špičce se jim vyplatí počkat na bohatého klienta. Personál a náhončí hotelů ale většinou zkouší ze zájemců o ubytování vytáhnout tu nejvyšší cenu.
Každý bílý turista je pro ně automaticky bohatý a má na to aby zaplatil ty nejvyšší možné ceny
Vězte, že první nabízená cena za ubytování je často i dvojnásobná, než ta kterou zkušený cestovatel po Indii dokáže usmlouvat.

I když jste v Indii nováčci, nedejte to na sobě znát a neříkejte majiteli hotelu, že jste v Indii poprvé, že jste právě přiletěli a tedy nemáte ponětí o tom jaké jsou ceny ubytování Indii.

Většinou si předem na místě zarezervuji pokoj na první jednu až dvě noci přes booking a pak v klidu bez zavazadel hledám nejvhodnější ubytování na místě.

Levné ubytování v Indii často neposkytuje ten nejvyšší komfort.
V ceně 400 – 600 rs  požaduji a po úspěšném smlouvání dostávám slušný pokoj s dvojitou postelí a vlastní koupelnou s WC a sprchou.

V období kolem Vánoc, až do prvních dní Nového roku ceny ubytování v turistických oblastech vystřelí díky zvýšené poptávce i trojnásobně vzhůru.

Postel bývá povlečená vypraným prostěradlem s polštáři. Polštáře uvnitř povlaku bývají někdy staré a dost použité.
Na některých místech v teplých oblastech na posteli chybí jakákoli deka na přikrytí. Požádáte-li, asi vám většinou nějaké prostěradlo navíc, nebo ubrus poskytnou.

➤ Článek: ➤ Ceny v Indii: ubytování, strava, doprava ➤ 

 

Co si vzít sebou do Indie? Povlak na peřinu i na polštář :-)

Pokud nejedete v zimě do severních oblastí Indie, ani lehký spacák není třeba. Při své první cestě jsem tahal sebou lehký spací pytel a použil jsem ho jen jednou. Na většině míst, která jsem v Indii navštívil bylo i v noci teplo.
Dobrým řešením je přibalit si do zavazadla jedno lehké povlečení na peřinu na přikrytí a nebo spaní v něm, jako ve spacáku. Do vlastního povlaku na polštář si zase můžete poskládat ručník a vytvořit si tak improvizovaný polštář, pokud vám obsah toho lokálního v hotelu zdá podezřelý. Vlastní povlečení se skvěle hodí pro cestování ve spacím vagónu třídy S „sleeper“. Ochrání vás od přímého kontaktu s neaseptickým, koženkovým povrchem lehátka.

Hledáte-li v Indii opravdu levné ubytování za hubičku, neočekávejte pokoj s klimatizací. Při troše štěstí bude mít vrtule na stropě funkční regulaci otáček.

➤ článek:  ➤ Ceny v Indii: ubytování, strava, doprava ➤

 


♣ Byl tento článek pro Vás přínosný?   ANO :-) ~  NE :-( 


 

Postupně, vždy když se najde trochu času, doplňuji o další informace a zkušenosti:
* + jumbo-spirála na ohřev vody v kýblu ( k dostání v Indických elektro obchodech :-)

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

14 thoughts on “Co si vzít sebou do Indie

 1. Mirek says:

  Ahoj, máš to skvěle popsané a obdivuji tě, že tak na vlastní pěst cestujes v takové zemi. Prosímte, prosím o tvůj názor a vlastně chci, aby jsi mě uklidnil:-). Firma mě chce poslat pracovně do Bombeje… Jak píšeš zjistěte si co nejvíc o dané lokalitě. Co jsem zatím zjistil? Sice nádherná kultura, ale bordel, smrad, odpadky, podvodníci, nemoci, smog a miliarda lidi. A já nejedu cestovat, ale mám tam strávit asi 2 měsíce života pracovně. Děkuji Mirek

  Odpovědět
  • * NaCaj.cz says:

   Ahoj Mirku,
   Já už se velkým Indickým městům vyhýbám. Užil sem si je a stačilo mi to. Mám raději přirozenější místa. Přírodu a klidné pláže stranou větších měst.
   Před lety jsem žil měsíc a půl v Dillí. Měl jsem štěstí, že jsem si našel několik místních přátel, takže jsem nebloudil celou dobu sám.
   V Bombaji jsem mnohokrát přistával a zase odtamtud odlétal. Jen jednou jsem tam strávil více, než jednu noc, takže nemůžu radit. Jestliže tam budeš pracovně, poradí ti jistě spolupracovníci.
   Nakonec 2 měsíce není zas tak dlouhá doba. Bude to zajímavá zkušenost. Hodně štěstí!

   Odpovědět
 2. Eliška says:

  Ahoj Marku,

  díky za bezva stránky. Vtipnost je bonus, ale moc příjemný. Konečně jsme se rozhoupali a letos do Indie pojedeme. Přemýšlela jsem ještě o dvou věcech, které v seznamu nejsou. Prosím, vyjádřil by ses k nim? 1) moskytiéra (samozřejmě ji můžeme koupit i  tam, zatím ji nemáme) 2) filtrační láhev na vodu (něco jako LifeStraw). Bylo by to dost bezpečné? Stále jen balenou vodu se nám kupovat nechce, ne až tak kvůli penězům, hlavně z ekologického hlediska… Díky předem za odpověď.

  Taky díky za zmínku o očkování přímo až v Indii, celkem vážně to zvažujeme, máme v místě pobytu známé, kteří by nám myslím pomohli něco kvalitního najít.

   

  Díky, Eliška

  Odpovědět
 3. Gabriela says:

  Ahoj, rády bychom podnikly s dcerou (17 let) cestu do Indie. Ráda bych se jen zeptala, jestli je to pro nás bezpečné a čeho bychom se měli vyvarovat. Děkuji.

  Odpovědět
  • MAREK * NaCaj.cz says:

   Záleží na tom kam v té obrovské Indii chcete jet.
   Plaže v Goaa Kerala jsou bezpečné a fajn pro dvě holky.

   Odpovědět
 4. Petr says:

  Dobrý den , dnes mi bylo sděleno že mám letět na služební cestu cca 2-3 týdny do Bengaluru , jenže mám ztoho obavy , moje angličtina není zrovna na obstojné úrovni ohledně mé práce ale i tak to budu muset zvládnout , jen si furt nejsem jistý jestli i v takovém měste se musí smlouvat nebo to prostě platí všeobecně všude ?

  Odpovědět
  • MAREK * NaCaj.cz says:

   Smlouvá se všude, ale nejvíce tam, kde se lidé živí na turistech. V Kerale mi hoteliéři, prodejci ani taxikáři nepřipadali tak agresívní v nahazování cen, jako v jiných turistických oblastech Indie. V Tamil Nadu byli také celkem v pohodě.

   Odpovědět
 5. Jirka says:

  Ahoj. Chystam se letos Indii projit pesky. Ne jen Indii, ale vsechny zeme z CR az do Indie. Chtel jsem se zeptat, jestli nemas nejakou zkusenost s veterinsrni peci v Indii? Cestu budu podnikat se svym psem (Rhodesky Ridgeback). Je v Indii dostacujici pocet VET klinik? Nevis nahodou? Diky moc. Jirka

  Odpovědět
  • Marek says:

   Za dva a půl roku, které jsem fyzicky strávil v Indii, jsem viděl už dost nešťastných turistů a jejich nešťastných psů.
   V Indii je obrovské množství divokých psů, mají rozdělená teritoria a do nich si nepustí cizího psa. Chudák turista pak musí stále chodit z bambusovou holí a odrážet dorážející místní psy.
   Nemyslím, že je dobré brát sebou psa do Asie.

   Odpovědět
 6. gervais says:

  bezva tipy, díky. Loni na cestu do Maroka (podobné teploty) jsem vymyslel ještě jeden tip na cestování: zubní kartáček, cestovatelskou osušku (velmi slabou, ve spec. obchodech), kontaktní čočky, dezodorant, sluneční brýle, gel antibakteriální na umytí rukou, DDT proti moskytům – to bylo na nic, špunty do uší lepší (pak ty komáry prostě neslyšíš), čelovku, 3 trencle a 3 trika, na sobě jsem měl sandály, bermudy, neměl jsem ponožky (chyba, v horách byl v noci chlad, ale i tak jsem přežil, mám zimomřivé nožky). Foťák, mobil, opalovací krém 50. Pak se vše vejde do malinkatého baťůžku, ale není to na hory, vím. Ale je to super cestování. Pokud je mi známo, slavný cestovatel dr. Stingl celý život jezdil místo takového baťůžku dokonce jen s igelitkou, osvědčilo se mu to ještě víc! Takže rozlišuju teď baťoháře, baťůžkáře a igelitkáře :)))

  Odpovědět
 7. Andrea says:

  To s těma háčkama do vlaku to je důmyslná vychytávka. Dík za tip. Měla jsem strach že mě může ve vlaku někdo okrást o věci když budu spát, nebo když půjdu na záxhod a tohle tvoje řešení je fakt dobrý :-)

  Odpovědět
 8. Eva says:

  Ahoj, jsem ráda, že jsem našla na Internetu tyhle skvělé stránky o Indii. Jsou tady užitečné informace. Chci v zimě letět do jihovýchodní Asie. Bude to moje první cesta do Indie a mám z toho trochu strach. Mohli bychom se sejít a popovídat si? Chtěla bych si poslechnout tvé zkušenosti z cestování po Indii.
  Jak tě můžu kontaktovat?
  Díky, Eva

  Odpovědět
  • marek says:

   Ahoj Evo, jsem rád že se ti mé stránky o Indii líbí.
   Žena by neměla létat sama do Indie.
   Napiš mi vzkaz na můj email přes kontaktní formulář: „KONTAKT“ v horním menu:
   https://nacaj.cz/indie/napiste-mi/
   Ozvu se ti a domluvíme se, kdy se sejdeme :-)

   Odpovědět
  • Eliška says:

   Ahoj Evo a Marku, předem bych chtěla pochválit parádně propracované webové stránky, z kterých hodně čerpám a krásné fotografie. Evo, kdyby si chtěla vyrazit už kolem 20.7 po severní Indii, ráda se přidám. Stejně tak se s Vámi ráda sejdu ;o)

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *