Skip to content

Dillí – New Delhi. Indie

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

★★★☆☆

National Capital Territory of India

Hlavní město Indie.

S počtem obyvatel zhruba 22 miliónů je to druhé největší město světa.
Časové pásmo: UTC +5:30 28.61°N 77.23°E
Náboženství: 82% Hinduismus, 10% Islám
Oficiální jazyk: Hinština

Podnebí

Subtropické klima.
Horké období: od dubna do června s průměrnou denní teplotou nad 36 °C.
Nejteplejším měsícem je květen, kdy teplota ve dne přesahuje 40 °C a v noci neklesne pod 28 °C.
Studené období: od prosince do konce února s průměrnou denní teplotou pod 23 °C .
Nejstudenější měsícem je leden s nejnižšími nočními teplotami kolem 7 °C a 19 °C ve dne.


Fotografie z Dillí


Doprava v Dillí

 

Mezinárodní letiště v Dillí

Indira Gandhi International Airport

Letiště v New Delhi je moderní, architekturou a designem plně srovnatelné s letišti v západmích metropolích.

Terminal 1D – vnitrostátní lety
Terminál 3 – mezinárodní lety

Mezi oběma terminály jezdí „Shuttle Bus“, který je zdarma.
Autobus spojující tyto dva obrovské terminály objíždí celé letiště, takže cesta z domácího terminálu na mezinárodní a naopak trvá dlouhou dobu.

 

Spojení letiště s městem

Jestliže přiletíte na letiště v Dillí a budete odbaveni v čase mezi 5:20 hodinou ráno a 11 v noci, doporučuji zvolit speciální expresní linku metra „Delhi Airport Metro Express“ za 150 rs. (info níže)

Taxi

Nenechte se obalamutit dotěrnými nabídkami taxikářů a jděte si rovnou koupit předplacené taxi za fixní cenu.

Před východem z letiště je bouda PREPAID TAXI.
Ideální je, když jim ukážete čitelně napsanou přesnou adresu na papíře.
Mě i se slečnou stála cesta do oblasti Laxmi Nagar v centru Rs 450.
Platí se za taxi, ne za osobu. Dají vám vytištěný lístek s číslem taxi. O kus dál vpravo jsou značky s čísly od kterého vaše taxi pojede.
Řidiči pak po příjezdu na vámi určené místo už nic neplatíte.

 

Delhi Airport Metro Express

Je skvělé, že letiště s Dillí spojuje super moderní metro.
Délka trati je 22 km a vlaky dosahují rychlosti až 130 km/hod, do centra za pouhých 20 minut.
Metro jezdí od 5:20 ráno do 23:30 v intervalech 15 minut.
Delhi Airport Metro Express: [jízdní řád]

 

mapa: letištní expres metro v Dillí
Plánek Letištní expresní linky metra v Dillí
Pro stažení v původní velikosti:
klik pravým tlačítkem myši a Uložit odkaz jako..

 

Single Journey Tokens
Jako jízdenka z letiště nebo na letiště, slouží žeton, který zakoupíte na přepážce ve vstupu metra, nebo v automatu.
Žeton nabitý na 150 rs přiložíte na k tomu určené místo na vstupním turniketu, který vás pak pustí do vnitřních prostor metra. Pečlivě si žeton uschovejte. Musíte ho použít znovu při odchodu z metra.


 

Dillí – metro

 • Super moderní metro. Se svými téměř 200 kilometry trati a 145 stanicemi je metro v Dillí třináctým největším metrem na světě.
 • Moderní, klimatizované vagóny.
 • Dobrá orientace, dobré značení v angličtině. Uvnitř vagónů vizuální i akustická indikace pozice vlaku na trase.
 • Elektrické zásuvky na dobíjení mobilů :-)
 • První vagón rezervovaný jen pro ženy
 • Neuvěřitelná čistota, moderní design
 • Nejrychlejší způsob jak se přesouvat v lidmi a auty přecpaném Dillí
 • Systém žetonů a přeplacených karet, z nichž se odečítá částka podle vzdálenosti.
 • Přervané ve špičkách.

 

Jízdenky – Tokens a předplacené karty (Česky „lítačky“)

Jako jízdenky se používají Tokens – modré plastové žetony tvaru větší mince. Tokens se prodávají ve stanicích metra, ale u prodejních okének bývají neskutečné fronty. Pro nováčka není snadné zjistit, kolik zrovna ta která cesta bude stát a na kolik nabitý token koupit.
Jestliže plánujete používat metro v Dillí jen trochu delší dobu, doporučuji si koupit předplacenou kartu „Metro Pass“. Za tuto plastovou kartu dáte Rs 100. V tu chvíli je nabitá na Rs 50. Těch padesát Rupií depositu vám vyplatí zpátky, když kartu vrátíte, takže nic netratíte.
Jízdné v metru je na naše poměry velmi levné. S kartou „Metro Pass“ ještě ušetříte dalších 10% a vyhnete se těm šíleným frontám na nákup žetonů.
Kartu „Metro Pass“ při vstupu do placeného prostoru metra přiložíte na označené místo turniketu. Display turniketu ukáže kolik kreditu máte na kartě a vpustí vás do metra.

Kartu – lítačku jednoduše dobijete v automatu ve vestibulu metra. Vložíte kartu a zvolíte částku, kterou chcete dobít. Vložíte do štěrbiny bankovku a automat kartu dobije.

 

Stálé policejní kontroly při každém vstupu do vnitřních prostorů metra

Zavazadla, tašky pásem jedou pásem přes skener, jako na letišti.
Vstup na stupínek umístěný před detekčním rámem a tam i osahání policistou rukama i detektorem.
Ženy vstupují vlevo, zvláštní kontrolou… osahává a kontroluje je tam žena.
Skenerem tašek a zavazadel neprojde například skleněná láhev. Jedete-li s flaškou alkoholu domu, nebo na oslavu narozenin kamaráda, přelijte si alkohol do plastové lahve, pak máte šanci projít kontrolou.
V prostorách metra je zakázáno focení a natáčení videa.

Ve všech větších stanicích metra jsou poblíž kontrolních bodů místa s krytým jedním, nebo více samopalníky a často i pytle s pískem pro případ nutného krytí před teroristickým útokem.

 

mapa: metro v Dilli, indie
Plánek metra v Dillí
Pro stažení v původní velikosti:
klik pravým tlačítkem myši a Uložit odkaz jako..

 


 

Autobusy

Cestovat v Dillí lze také autobusy. Je ale dost těžké se zorientovat, který kam jede a bývají šíleně přeplněné.
Pozor na vystupování a nastupování. Řidič často jen přibrzdí a vy pak musíte vyskakovat z autobusu za jízdy, takže doporučuji skok po směru jízdy.
Jízdné se pohybuje kolem Rs 5-15, podle toho jak daleko jedete. Platí se „průvodčímu“, který je stěží rozeznatelný od jiných pasažérů a sedí poblíž dveří buď vzadu nebo vpředu.


 

Vlaky

Hlavní železniční nádraží „New Delhi Railway Station“ je v centrálním Dillí v blízkosti metra „New Delhi“.
V prvním patře nádraží je  kancelář speciálně zbudovaná pro cizince kde je možné si vyřídit jízdenky na vlak. 

 


 

Ubytování v Dillí

Před nádražím New Delhi Railway Station, (metro New Delhi), začíná oblast Paharganj s množstvím hotelů a hotýlků pro turisty, lepší horší i hrozné kvality. Zde lze najít skromnější pokojík s dvojpostelí bez klimatizace od Rs. 400 a nebo lehce slušnější s klimatizací za Rs. 600+, ale i luxusnější ubytování za vyšší ceny.
Některé podivné hotely se nestydí nabídnout odporné místnosti, kde bych nepřenocoval, ani kdyby mi nabízeli Rs.2.000 za noc.

Chcete-li mít jistotu, rezervujte si předem zdarma na první den hotel v oblasti Pahatganj přes booking.com , tak jak to často dělám já. Odložte v něm bágly, dejte si sprchu a vyrazte do okolí hledat ještě lepší a výhodnější ubytování v hotelu, který se vám bude zamlouvat.

 


 

V Dillí jsem si ještě před příletem domluvil jednomístní pidi byteček. Nabídka přišla přes internet CouchSurfing od člověka, který očividně využívá neznalosti nových turistů, kteří ještě neznají místní ceny za ubytování. Majitel chtěl Rs. 800, ale když jsem to místo viděl na vlastní oči, nenabídl jsem mu víc, než Rs. 600.
Místo postele nová matrace na zemi, žádný stůl ani židle. to co majitel nazýval kuchyňskou linkou, byl jen dřez a skříňka s několika příbory a plechovými talíři. Žádný vařič, pouze rychlovarná konvice. V té jsme si mohli alespoň ohřát vodu do kýble, abychom se umyli ve sprše, kde tekla jen studená voda.
Výhodou tohoto prostoru bylo absolutní soukromí a vlastní vchod přímo do uličky a pobyt v absolutně neturistické oblasti.

 

Později po návratu z města Agra více jak měsíc pobýval v další oblasti obrovského Dillí, u indického kamaráda. Skvělá zkušenost té opravdové neturistické Indie.

 

Počasí v Dillí

V Dillí jsem pobýval celkem třikrát. Počasí zde dokáže být extrémní. V půli prosince jsem zažíval velmi chladná rána a některé dny nevylezlo ani na chvíli slunce z hustého smogu. O několik let později jsem se vracel z Rishikesh na severu od Dillí. Blížila se polovina května. Město bylo neuvěřitelně rozpálené a ani v noci si člověk na ulici neoddechl od vedra. Silnice, domy, ulice zářili až do rána jak akumulační kamna. Týden po mém odletu z města začala ještě větší výheň. Indičtí přátelé mi posílali screenshoty s teplotami kolem 45 °C. 

 

Počasí v Novém Dillí
kliknutím lze zvětšit


 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

4 thoughts on “Dillí – New Delhi. Indie

 1. Jana says:

  Ahoj. V únoru se s mužem chystáme asi na 14 dní do Indie. Převážně navštívíme obvyklá turistická místa. Zajímalo by mě, jaké oblečení by bylo pro mne zde vhodné. Jestli například krátké šaty, nebo šortky, nebudí nežádoucí pozornost. Kam se v takovém oblečení rozhodně nevydat. A co byste ženě doporučil, či naopak nedoporučil v Indii dělat.

  Odpovědět
 2. Natalie says:

  Ahoj, dnes jsme si zaplatili Prepaidtaxi za 380 na Main Bazaar z letiště. Prvni nas odrbal pokladní o 50rp a pak na nas taxikář rozjel habaduru ze se ve meste demonstruje, předstíral ze vola k nám do hotelu a ze pro nas pošlou shuttle taxi do nejake cestovky kam nas odvezl… no zbel jako důvěryhodný a mi pitomci poprvé v Indii :) pul hodky nám trvalo nez jsem do hotelu zavolali sami a habaduru odhalili, ach Jo, zacatek špatný ale ted uz jsme spokojeni a o to vice obezřetní, tak nováčci : pozor na taxikáře

  Odpovědět
 3. Pepe says:

  Skvělý článek a informace! Jak dlouho jsi byl v Dilí? Máš tam nějaké známé a kmarády se kteráma bych se mohl sejít až tam budu? Letím do Indie sám. Byl bych rád, kdyby mi někdo ukázal město a nějaké zajímavé památky.

  Odpovědět
  • Marek says:

   Čau Pepe. V Dillí jsem celkem strávil měsíc a půl. Nejprve od počátku listopadu a pak ještě 10 horkých dní na konci dubna, kdy v New Delhi přesahovaly teplotu 40 *. Pošli mi své dotazy přes kontaktní formulář. Odpovím ti :-)

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *