Skip to content

Agra

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

Agra – Uttar Pradesh

Město 200 km jižně od Dillí.

Agra je jeden z turisticky navštěvovaných bodů Zlatého Trojúhelníku „Agra – Delhi – Jaipur“.
Je cílem mnoha turistů z celého světa především díky unikátnímu monumentu Taj Mahal.
Vlastní město je zvětší části nezajímavé a špinavé.
Po návštěvě Taj Mahal doporučuji najmout rikšu a zajet se podívat na tento monument ze zahrad ‚Mehtab Bagh‚ na druhé strany řeky Jamuna.
S řidičem tříkolové rikši a smlouvejte na cenu maximálně Rs.250 (na počtu cestujících nezáleží). Za tuto cenu vás doveze k zahradám na druhé straně, počká, až se pokocháte (1,5 hod) a odveze zpět.
Vstupné do zahrad stojí Rs.100 za osobu.

 

Dopravní spojení z Dillí do Agry:

V období výskytu častých mlh, mezi polovinou prosince a počátkem ledna, se doporučuje cestovat do Agry vlakem. Vlaky v tomto období mívají také zpoždění, ale vzhledem k dopravním situacím na indických silnicích je to bezpečnější varianta cestování.

 • vlakem:

  Z Dillí do Agry jezdí velké množství vlaků. Je to nejlevnější a nejrychlejší doprava.
  Cesta trvá v závislosti na druhu vlaku od  2 hodin a 10 minut do 3 hodin. Jízdenky pořídíte od Rs 116 až do Rs 400, dle zvolené třídy.
  (jízdenky je dobré koupit s větším předstihem. Místa k sezení v indických vlacích jsou často dopředu vyprodané)
  Železniční nádraží Agra Cantt (Kód: AGC) je hlavní vlakové nádraží v Agře, jiho-západně od Taj Mahalu.
  Po příjezdu na nádraží Agra ignorujte dotěrné taxi naháněče nabízející odvoz do města za Rs.200 a výše. Před nádražím najdete dvě boudy „Prepaid TAXI“. Jedna je pro předplacení klasického taxíku, druhá pro rikši. Za cestu tříkolovým rikšou do oblasti blízko Taj Mahal zaplatíte ze železničního nádraží jen Rs 100.

 • autobusem:

  Moderní klimatizovaný autobus, na indické poměry vysoká cena kolem 500 rs, nejspíš vzhledem k tomu, že se jede po nové dálnici, kde řidič musí několikrát platit dálniční mýtné.
  Cena Rs 500 – 520, podle toho kde jízdenku koupíte.
  Autobusy přijíždějí na autobusové nádraží TP NAGAR.

 

Ubytování ve městě Agra:

V Agře je velké množství hotelů. Lze najít větší množství levných hotýlků a Guest House za nízkou cenu od 500 Rupií.
Cena 600rs se dá často usmlouvat na pouhých Rs 400.

Ideální je se ubytovat poblíž Taj Mahal v oblasti „Taj Gang
Rikša z autobusového nádraží stojí maximálně Rs 150. Samozřejmě, že z turistů zkoušejí vyždímat 250 rs, ale po důrazném smlouvání i turista odjede do centra za Rs 150.

Pozor! Řidič se běžně snaží odvézt zákazníka na jiné, od Taj Mahalu vzdálenější místo, do hotelu, kde za turistu dostane svůj bakšiš. Je třeba důrazně trvat na tom, že chcete jet na místo, které jste mu určili Vy.

Pro ty, kteří hledají low-budget, levné ubytování v ceně od 150 Kč doporučuji hotýlek v oblasti „Taj Gang„:

 

 

Hotel India Inn. Guest House
Chowk Kaziayan, Tanganj, Agra 282001, India

Levné ubytování blízko Taj Mahal. Dvoupostel pokoj s vlastní sprchou a záchodem.
Pokoj v druhém patře s balkónem.
Na konci listopadu jsem zde přespával dvakrát, celkem 7 dní. Cenu jsem usmlouval z původních Rs.600 na pouhých Rs.500 za den.
V Hotelu India Inn., ve stejném pokoji, jsem se znovu ubytoval na počátku dubna, tentokrát se spolucestující přítelkyní za přátelskou cenu Rs.500.

Hotel India Inn. Guest House, Agra    Hotel India Inn. Guest House, Agra

Hotel India Inn. Guest House, Agra

V roce 2015 jsme se opět zvolili ubytování v tomto hotelu. Trochu jsme bojovali s opičákem, který nám lezl na balkón a v noci si tam vodil své milenky, ale jinak byl pobyt pohodový.


Nebo hotýlek hned vedle:

Sai Palace
3/117, Chowk Kagzi, Near South GateTaj Mahal, Kaserat Bazar, Tajganj, Agra
Na střeše hotelu je restaurace, kde si můžete pochutnat na specialitách Indické kuchyně nebo usrkávat masala čaj s výhledem na Taj Mahal v pozadí. V Sai Palace se ubytoval můj Indický kamarád a stejně jako v mé sousedním hotelu usmlouval cenu na Rs 400 za skromný šerý pokojík s oknem na pavlač.

Oba hotely jsou v blízkosti jedné ze vstupních bran do komplexu Taj Mahal.

 

Pěkný výhled na Taj Mahal je s restaurace na střeše hotelu Stuff Maker
Ten najdete kousek přes ulici v poblíž dvou hotýlků, které jsem popsal výše.

 


Pro první den ubytování po příjezdu na nové místo používám Booking.com.
Rezervace hotelu je zdarma a lze ji předem bezplatně zrušit.
Za hotel se platí až na místě v hotovosti.Booking.com

Fotografie z Agry:


   >> článek: Taj Mahal
 

Osobní zkušenosti

 

Dillí - cesta na autobusové nádraží odkud má odjíždět můj autobus do Agry:

Pozor - rikša! Několikrát  se ho zřetelně ptám, jestli ví, kde je autobusového nádraží a ukazuji mu název a adresu napsanou na papírku. Potvrzuje kýváním hlavy ze strany na stranu, že ano. Za kolik? 250. Dám maximálně 150, není to daleko! On: "200". Já: "150" ... OK, 150. Po půl hodině čekání na autobusovém nádraží na zastávce 72 mi telefonuje má dočasná Vietnamská spolucestovatelka. Kde prý jsem a že čeká na autobusovém nádraží na zastávce číslo 72.  Dívám se kolem, ale stojím tam sám.  Ukazuji lístek s názvem nádraží mladému Indovi a ten mi povídá, že jsem mimo. Byl jsem rikšákem odvezen na jiné autobusové nádraží! Následovala dlouhá honička dalším rikšou za tím správným autobusem. Řidič tříkolky ždímá ze stroje tu nejvyšší možnou rychlost. Rukama svírá řidítka, ramenem na uchu si přidržuje můj telefon a konzultuje směr své zběsilé jízdy s řidičem autobusu, který je už je také cestě. Neuvěřitelné! Nějakým zázrakem se ti dva domluvili a po dalších deseti minutách zastavujeme na dálnici, kde na mě na krajnici čeká luxusní Volvo autobus.

  >> článek: Taj Mahal v Agře

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

3 thoughts on “Agra

 1. Martin says:

  Tak Indie? – nejsilenejsi misto, co jsem kdy videl. Horsi bude asi uz jen Pakistan, Afghanistan nebo Banglades. Vyhodne pro ty, kteri maji radi pobyt v extremne spinavem vzduchu, exoticke bakterie na ktere nezabere jen tak nejake antibiotikum, chybejici kanalizace a lejna vsude kolem, voda, kterou nelze pit, ohromne mnozstvi lidi, kde vas vetsina bude chtit obrat a nemaji pritom problem lhat vam do tvare a nakonec horko a vlhkost pro prijemnou zaparku toho vseho. Pobyt na Ostravsku u nejake mistni romske rodiny by mohl byt prijemnou pripravou, jak z hlediska hygieny, vuni i etnika. Indie – vyborne misto pro sebevrahy, s prumernou delkou zivota domorodcu 55-65 let. Zapomente na romanticke predstavy o Indii z gauce v Prazskem obyvaku …

  Odpovědět
  • MAREK * NaCaj.cz says:

   Milý Martine, přijímám i tvůj pohled na Indii.
   V Indii trávím už třetí rok života a vždy se sem rád vracím. Nikdy jsem tu neonemocněl a ani žádný z dlouhodobě žijících přátel pokud vím nepotřeboval žádná antibiotika. Vždy mě až udivuje, jak jsou běžní Indové neuvěřitelně čistotní. Mnozí Češi by si z nich mohli vzít příklad.
   Ono je to i o pohledu a charakteru člověka. Indie je obrovská a rozmanitá. každý si v ní může najít své. Kdo tady hledá čistou přírodu a nebo krásné pláže, usměvavé a příjemné Indy, to vše nalezne. Kdo se zaměří na špínu, lejna a západní „kulturou“ narušené promile obyvatelstva v turistických koridorech, může skončit ojebán ve stoce hoven :-)

   Odpovědět
 2. Dan says:

  Ahoj,
  jednak chci pochválit super stránky a potom bych měl jeden dotaz. Chystáme se s přítelkyní do Indie v srpnu (hlavně Ladakh) a měli jsem naplánovanou návštěvu Agry na pátek, kdy jak jsem se dozvěděl je Taj Mahal zavřený. Do Dillí přiletíme z Lehu ve čtvrtek v 9:10, takže by byla možnost jet hned z letiště na nádraží, nicméně poslední smysluplný vlak do Agry odjíždí ve 12 což mi přijde dost na hraně když budu počítat s nějakým spožděním letu. Nebo by jsme strávili noc v Dillí a jeli do Agry v pátek ráno s tím že Taj by jsme si prohlídli zvenčí (což nevím jestli za to stojí) a v sobotu ráno jeli vlakem do Jaipuru odkud odlétáme domů ve 20:55. Třetí varianta je, že Agru vynecháme úplně a zůstaneme ve čtvrtek a pátek v Dillí. Pak by byla ještě poslední varianta nechat Taj na sobotní ráno a jet během dopoledne do Jaipuru autobusem popřípadě taxíkem, protože poslední vhodný vlak jede v 8 ráno), tam bych se ale trochu obával, aby jsme stíhali odlet. Takže budu rád za tvůj názor :) Předem díky!

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *