Skip to content

Taj Mahal

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

Taj Mahal – Agra, Uttar Pradesh

( aktualizováno 20.012018 )

Taj Mahal se nachází v Indickém státě Uttar Paradéš, ve městě Agra vzdáleném zhruba 200 km jižně od hlavního města New Delhi.

Taj Mahal dal postavit Mughalský vládce Shah Jahan jako pomník a mauzoleum pro svou milovanou manželku Mumtaz Mahal, která předčasně zemřela ve svých 36-ti letech. Taj Mahal symbolizuje věčnou lásku a krásu.
Ke stavbě tohoto 73 metrového monumentu povolal architekty sochaře a řemeslníky z Persie, Turecka, Benátek a jiných zemí.
Hlavním architektem se stal Istad Usa z Íránu. Stavba pomníku Taj Mahal trvala od roku 1632 celých 20 let.

Nejlepší pohled na Taj Mahal je brzy ráno, za svítání, kdy je ozářený vycházejícím sluncem. Zvlášť, pokud město Agra navštívíte po zimním období, kdy už bude rozpálené žhavým sluncem.

V oblasti kolem vstupní brány se průvodci snaží ulovit zákazníky. Jednoho jsem později uvnitř chvíli tajně poslouchal a jeho výklad v Indické angličtině mi připadal dost slabý. Myslím, že je lepší si nejdříve o Taj Mahálu něco přečíst například ve Wikipedii a pak si svobodně a nezávisle užívat prohlídku celé oblasti. 

 

 

Taj Mahal v rekonstrukci

V lednu 2018 byly zahájeny opravy budovy Taj Mahal.  Některé vnější stěny jsou již obestavěné lešením. 
V rámci renovace dojde poprvé v historii k čištění klenby. K čištění bude použita bahenní pasta. 
Dle předběžných plánů bude restaurování dokončeno až v listopadu 2018. V Indii lze ale předpokládat, že se tento termín ještě protáhne.Díky smogu, který převážně na sklonku roku vládne Dillí a celé oblasti na jih od hlavního Indického města, bílý mramor, z něhož je Taj Mahal postaven, ztrácí svou bělostnou zář. Aby tento historický skvost nakonec úplně nezčernal, přišli Indové se speciální technologií, jak celý monument očistit od zažrané černoty. Celý Taj Mahal pokryjí vrstvou speciálního bahna, které vysycháním z povrchu mramoru vysaje všechny čmoudy. Představte si, jak turisté z celého světa budou překvapeni. Přiletí z míst vzdálených tisíce kilometrů, aby si udělali „selfie“ před Taj Mahalem a pak jen přes plot uvidí jakousi monumentální horu bahna :-)

Doprava

Z Dillí se do Agry dostanete nejlépe vlakem. Cesta nejrychlejším expresním vlakem trvá 1h 35m, většina vlaků ale potřebuje na cestu do Agry 2h 40min. 
Vlaky odjíždějí z nádraží „New Delhi“, ale většina vlaků a těch nejrychlejších z nádraží „Nizamuddin“ railway station, které je 7 km od „New Delhi“ railway station. 

Z Dillí jezdí také expresní klimatizované autobusy. Cesta jim trvá stejně, jen je těžké dohledat odkud různé společnosti jedou a jízdenka je několikanásobně dražší a cesta trvá zhruba 4 hodiny..

Agra má také přímé  železniční spojení s Varanasi. Nejrychlejší expresní vlak urazí nejkratší trasu 574 km za 6h 30m, ostatním expresům to trvá nejméně 8 hodin.

Vstupenky na Taj Mahal

Otvírací doba je „od východu do západu slunce“.
V pátek mají vždy pro veřejnost zavřeno.
Cena vstupného pro cizince je Rs.1000 ( pro Indy 40 rs ).

Vstupenky je třeba koupit ještě před vstupem do hlavní fronty na odbavení, v kase, která je asi 100 metrů vzdálená od šílené vstupní prolézačky.

Je třeba dívat se na cedule a nalézt ten správný vstup do labyrintu prolézaček.

Jedna cestička do bludiště je pro místní pány, jedna pro cizince a jedna pro ženy.

Po kontrole vstupenky přichází bezpečnostní kontrola. Průchod bezpečnostním rámem na stupínek, důkladné osahání policistou a kontrola zavazadla skenerem a pak ještě osobní kontrola obsahu zavazadla. Cigarety, zapalovače a další nebezpečné předměty putují buď do koše, nebo si musíte dojít asi 500 metrů do úschovny zavazadel a tam si za 30 rs uložit nepovolené věci… no a pak si zase vystát frontu na bezpečnostní kontrolu. V tomto případě už nemusíte zpátky do první fronty v ocelových trubkách.
Fotoaparáty, video-kamery a mobilní telefony jsou dovoleny používat v celém objektu.

Po vstupu do parku se Vám naskytne jedinečný pohled na Taj Mahal s jeho odrazem ve vodních plochách. Pokud není příliš zamlženo, (v zimních měsících na severu často bývá), je pohled na Taj Mahal ozářený vycházejícím sluncem a zrcadlící se na vodní hladině úchvatný.

Tádž Mahál je z bílého mramoru a ve vnitřních prostorách musíte chodit buď bosi, nebo s jednorázovými  návleky, které jsou v ceně vstupenky.

Taj Mahal je pro návštěvníky otevřený od šesté hodiny ráno do půl sedmé večer, každý den mimo pátku.
Když je měsíc v úplňku, probíhá i večerní prohlídka. 

Taj Mahal je jedno z nejnavštěvovanějších Indických památek. O víkendech prohlídku nedoporučuji. V sobotu a v neděli je celý areál přeplněný zvláště Indickými turisty. 
V turistické sezóně si tento monument přijíždí prohlédnout 10 až 15 tisíc návštěvníků denně. O víkendech často i 70 tisíc denně! Ročně je to kolem 6,5 milińů lidi.
Úřady se nedávno rozhodli na regulaci. Indickým občanům budou prodávat maximálně 40.000 vstupenek denně. 20 tisíc dopoledne a 20 tisíc odpoledne.
Zahraničních turistů, kteří platí 25x vyšší vstupné (1000 Rupíí), se regulace nedotkne.


 

 Již v minulosti jsem viděl více dokumentárních filmů o Taj Mahalu.
Některé z nich (BBC) byly vytvořené velmi profesionálně super technikou. Díky tomu jsem asi očekával ještě mocnější zážitek na místě.

 


Odkazy na související stránky:

➤ Agra ➤ Uttar Pradesh – dopravní spojení, ubytování… 

➤ Aktuální nabídky ubytování ve městě Agra ➤

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *