Skip to content

Telefonování a internet v Indii

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

 

Aktualizováno 17.11.2023

Zapomeňte na neskutečně předražený český roaming!

Volání i mobilní data v Indii jsou neuvěřitelně levné!

Místní hovory s předplacenou Indickou SIM kartou vás přijdou na cenu od haléřů za minutu! 
Neomezeného lokální volání a 1.5 GB na den (celkem max 42 GB) na 68 Kč.
Volání mobilním telefonem s Indickou předplacenou SIM kartou z Indie do Čech stojí od 5 Kč+ za minutu.

ROAMING: Na svém českém čísle si aktivujte roaming a Českou SIM kartu si vezměte sebou do Indie jen pro případ nutného potvrzování operací internet bankingu, pokud ho využíváte a pokud ho nelze ovládat pouze přes mobilní aplikaci. 

Postup, jak získat Indickou SIM kartu a jak ji dobíjet naleznete níže.

 

Mobilní internet  a WiFi v Indii

Předplacená mobilní data jsou v Indii velmi levná. 

Například 28-denní plán neomezeného volání a 1.5 GB na den (celkem max 42 GB) stojí = 68 Kč

Za balíček mobilních dat 100GB na 60 dní zaplatíte 444rs = 126Kč.

Internetové kavárny jsou v Indii na každém rohu. Většinou u každého počítače jsou i sluchátka s mikrofonem k on-line volání přes Skype. Za hodinu používání počítače v Indické Internetové kavárně zaplatíte od deseti do maximálně třiceti korun v turistických oblastech.
V Indických internetových kavárnách bych si ale dával pozor na bezpečnost. Rozhodně nedoporučuji na jejich strojích vstupovat do internetového bankovnictví a emailových schránek pokud obsahují vaše citlivé informace. Jejich počítače mají často zastaralé operační systémy a mohou být (i úmyslně) zavirovány sledovacími programy.
Nejlépe je se připojovat s vlastním notebookem, který má aktualizovaný antivirový software.

 

Mobilní operátoři v Indii

Jakého operátora zvolit?
Budete-li trávit většinu času jen v jedné oblasti, doporučuji zeptat se místních obyvatel, který operátor má v místě nejlepší pokrytí signálem a dobrý průtok dat 4G popřípadě i 5G internetu.

 

Přehled mobilních operátorů v Indii

 

Airtel

 • Airtel je největší mobilní operátor v Indii s více než 400 miliony aktivních zákazníků. Operuje na síti GSM a LTE a nabízí širokou škálu služeb, včetně hlasových hovorů, SMS, dat a mobilního internetu. Airtel také nabízí služby 5G v některých vybraných městech.

Reliance Jio

 • Reliance Jio je druhý největší mobilní operátor v Indii s více než 350 miliony aktivních zákazníků. Operuje na síti LTE a nabízí velmi konkurenceschopné ceny za hlasové hovory, SMS a dat. Reliance Jio také nabízí služby 5G v některých vybraných městech.

Vodafone Idea

 • Vodafone Idea je třetí největší mobilní operátor v Indii s více než 300 miliony aktivních zákazníků. Operuje na síti GSM a LTE a nabízí širokou škálu služeb, včetně hlasových hovorů, SMS, dat a mobilního internetu. Vodafone Idea také nabízí služby 5G v některých vybraných městech.

BSNL

 • BSNL je státní mobilní operátor v Indii s více než 100 miliony aktivních zákazníků. Operuje na síti GSM a LTE a nabízí základní služby za dostupné ceny. BSNL také nabízí služby 5G v některých vybraných městech.

MTNL

 • MTNL je další státní mobilní operátor v Indii s více než 50 miliony aktivních zákazníků. Operuje na síti GSM a LTE a nabízí základní služby za dostupné ceny. MTNL také nabízí služby 5G v některých vybraných městech.

 

Jak získat indickou SIM kartu.

Získání a aktivace indické SIM karty někdy nemusí být snadné. Záleží, kde si ji pořizujete.
Na některých místech vám pas ofotí či zkopírují a vše sami vyplní.

Potřebujete k tomu:

 • Kopii cestovního pasu
 • Kopii indického víza
 • pasovou fotografii
 • existující indickou adresu
 • indické číslo pro ověření ( Někoho známého v místě. Pokud požádáte manažera hotelu, jistě vám vyhoví.)

V obchodě vyplníte v obsáhlém formuláři velké množství maličkých kolonek.
Vyberete si předplacený tarif.

Aktivace SIM proběhne do půl hodiny.

 

Cena Indické SIM karty, cena volání a mobilních dat

V kanceláři operátora jsem koupil novou SIM kartu za Rs.50, ale takovou kancelář je i ve větších městech těžké najít.
Přeprodejci, ať už v obchodech specializovaných obchodech na prodej mobilních služeb a zboží, ale i prodejci – dobíječi v obchodech se vším možným se snaží cizinci prodat novou simku za ceny i kolem Rs.900. Z této ceny se mi nepodařilo jednou usmlouvat níž, než na 200 rupek.
Tvrdě na ně!

 

SIM karta na konci roku 2023

Přeprodejci SIM karet chtějí vydělat. Na podzim 2023 jsem kupoval novou SIM od operátora JIO. Ne, prodejce neprodá tarif, který chcete, ale jen jeden a ten na kterém si v tu chvíli naúčtuje dvakrát tolik. Chtěl jsem pouze data bez volání. S novou SIM jsem dostal vnucený 28-denní plán neomezeného volání a 1.5 GB na den a byl nucen zaplatit 500rs. Přitom samotný balíček stojí 239rs = 68 Kč. Po uplynutí prvního období si už mohu dobít stejný za běžnou cenu.

Osobně si před uplynutím období v mobilní aplikaci operátora (nebo na jeho webu) sám vyberu předplacený balíček, který mi bude sedět. Například balíček dat 100GB na 60 dní za 444rs = 126Kč.  (JIO plans)

Internet a Mobilní data v Indii Mobilní data v Indii 100GB
Pro zvětšení klikněte na náhledy.

 

Dobíjení Indické SIM karty

Doba pokročila a mobilní operátoři v Indii již umožňují měnit balíčky a dobíjet předplacené SIM karty na jejich webových stránkách. Je to nejsnazší a nejpřehlednější možnost.

Indickou SIM kartu si také můžete dobít v některém z mnoha obchůdků s běžným zbožím, které jsou všude na každém rohu.

Jakmile je na obchůdku cedule vašeho operátora, stačí sdělit vaše číslo a částku, kterou chcete dobít kredit na volání.
Potřebujete-li přikoupit data, musíte se rozhodnout, jaký plán koupit.
Dobíjíte–li kredit na mobilní data, mějte na paměti, že pokud koupíte jiný balíček, než jste měli dosud, zbývající kredit se vám vymaže.

Balíček dat je často jen na 28 dní, pak propadá, záleží na Vašem balíčku.
Můžete si ale dokoupit třeba jen 1GB, ale čím víc koupíte, tím je to výhodnější.

Pokud cestujete, mimo Indický stát, ve kterém jste si SIM kartu koupili, připočítává se vám cena místního roamingu. Ta je ale ale zanedbatelná. Jestli voláte za 30 haléřů, nebo 40 haléřů za minutu není žádný rozdíl.

(i)  Chystáte se používat novou SIMku v jiném Indickém státě?
Pak si ve státě, kde jste si pořídili SIM kartu opište místní ceník za internet.
V každém státě je ceník trochu jiný, ale lze dobít zas jen dle plánů a cen státu kde jste SIM získali. Na dobíjecích místech neznají tarif ostatních států a když jim nesdělíte za kolik si chcete dobít, máte smůlu.

SIM karta pro turistu je podle nových předpisů aktivní pouze 3 měsíce. Pak se prý deaktivuje a propadne zbývající kredit.
Mě se toto stalo jen v některých případech a někdy karta ani po půl roce nepropadla a fungovala dál.
Deaktivovanou SIM kartu lze do určité doby znovu aktivovat, ale pouze v kanceláři operátora.
Taková kancelář bývá pouze ve větších městech a není ji snadné nalézt.

 


Wifi v Indii

Většina restaurací v turističtějších oblastech, na plážích Goa a Kerlaly, ale i na úplném jihu Indie či severu Rajasthánu, má WiFi routery a Wi-Fi připojení k internetu,
Sítě jsou někdy zahlcené a pomalé. Navíc občasné výpadky proudu shodí i ty funkční Wi-Fi-ny.  

Ve městech najdete také „Internet Cafee“. Bývají to místnosti s počítači, kde zaplatíte za čas strávený na netu. Lze se tam také připojit s vlastním telefonem nebo notebookem na Wi-Fi. Tyto místa bývají většinou zároveň cestovní kanceláří a směnárnou. Tam bych očekával, že budou mít Wi-Fi routery zabezpečené.

Varování!
V několika restauracích jsem otestoval zabezpečení routeru. Výsledek byl žalostný. Bez problému jsem se zalogoval do nastavení routeru.
Routery měly přístup přes základní tovární nastavení, tedy byly vlastně nezaheslované a tedy i pro vzdáleného hackera zneužitelné.
Doporučuji proto zvážit zda stojí za potencionální riziko se z těchto Wi-Fi připojovat do internetového či mobilního bankovnictví. 

Do internetového bankovnictví a na podobné citlivé stránky je bezpečnější se připojovat přes mobilní data.

 

Volání z Indie do Čech 

Pokud jste v Indii v místech, kde je rychlejší WiFi, volejte do Čech na mobilní čísla i na pevné linky přes předplacený tarif na Skype a nebo používejte WhatsApp.


Bacha na finty prodejců SIM karet hned na letišti

V tisku i na stránkách Ministerstva zahraničí České Republiky se objevily články s informací, že na mezinárodních letištích v Indii rozdávají turistům Indické SIM karty zdarma.

1.10.2017 mezinárodní letiště  Mumbai – Bombaj.
Po přistání jsem prošel celý prostor příletové haly. Stánek tam měl jediný operátor AirTel. Požádal jsem o SIM kartu a nabídli mi ji za neuvěřitelných 4.000 Rupií! Povídám, ať to na mě nezkoušej a daj mi SIM za normální cenu (dříve mě stála 35 Rs.) s tím, že si ji, až budu chtít někde dobiju. Šmejdi to zkoušeli dál. Nabídli mi 1 GB dat za 1.000 Rupií. To už jsem se neudržel a seřval je. Běžně jsem si v té době kupoval 4GB 4G Internetu zhruba za max Rs.100. 
Oficiální obchod Indického operátora a hned v příletové hale dělá špatnou vizitku celé Indii.  Snaží se okrást návštěvníky Indie hned po jejich příletu.
Nenechte se oblbnout šmejdy :-)

 

Mobilní internet v Indii


♣ Byl tento článek pro Vás přínosný?   ANO :-) ~  NE :-( 


Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

12 thoughts on “Telefonování a internet v Indii

 1. Petr T. says:

  Ahoj. Má někdo zkušenost z eSIM od Airalo nebo jiných aplikacích? Je to sice asi dražší než místní SIM ale ubylo by tím martirium se sháněním a aktivací. Děkuji za odpověď a za super stránky.

  Odpovědět
 2. tomas kamm says:

  Zkusenost z brezna 2018. Na letisti v New Delhi jsem turistickou SIM neshnal, vypada to, ze to jiz nefunguje. U stanku s Vodafonem (po vyzvednuti zavazadel a vychodu ven), kde jsem kupoval simku pred 2 lety, me rekli, ze aktivace by byla az o pulnoci, ze si mam koupit simku v centru ve vodafone store. Prekvapilo me to a zastavil jsem se Connaught place ve Vodafone Store. Narvano lidma, tvaril jsem se dostatecne smutne, takze me poslali do prvniho patra do „VIP zony“ -> kde jsem za 20 minut ziskal simku (teda dve, ale to je detail). Kopii pasu udelali sami, fotku jsem musel mit predem. Simka zadarmo. Aktivace presne za 24 hodin. V libovolnem vodafone shopu je pak nutne dobit penize a vybrat si tarif. Pro nove simky je moznost za 346 rupek mit 28 dnu neomezene volani/sms po Indii vcetne roamingu + 2gb dat denne. Plus pripadne navysit kredit na volani/sms do zahranici.
  Priste bych to asi koupil na letisti, protoze ve vodafone storu bylo fakt dost lidi a aktivace byla jeste pozdeji.

  Odpovědět
 3. Luboš says:

  Předrokem se mi slibovanou SIM kartu na letišti v Bombaji nepodařilo získat. Prý byla tato služba turistům zrušena.  Dotazoval jsem se v letištních informacích i ve stánku operátora. Všude stejný odpoveď SIM pro turisty není. Potom jsem jel na GOA, kde jsem si po složitém shánění fotografií a kopií víza, koupil SIM kartu. To bylo v sobotu. Ani do úterý, kdy jsem se přesouval do Dilí, kartu nezaktivovali. Proto jsem jí byl nucen vrátit a dostal jsem zpět část peněz. V jiném státě bych prý kartu nezaktivoval.

  Odpovědět
  • MAREK * NaCaj.cz says:

   Za 6 půl ročních sezón v Indii jsem neměl s aktivací Indické SIM karty žádný problém… jen se snahou nesmyslně navyšovat její cenu.
   Turistické SIM karty na letišti byl jen nějaký mediální šum.

   Odpovědět
 4. Daniela says:

  Je třeba nějaký adapter na nabíječky nebo české dvoukolíkové zástrčky souhlasí s indickou zásuvkou?

  děkuju za odpověď. Daniela

  Odpovědět
 5. Martin says:

  Jak velké (jaký druh) jsou v Indii sim karty ?? Abych si dle toho vzal ten zmiňovaný USB modem.Předem děkuji za O.

  Odpovědět
  • MAREK ODJINUD * NaCaj.cz says:

   Je to stejné, jako v Čechách. Klasická SIMka s možností vyloupnutí na micro SIM.

   Odpovědět
 6. Vembloud says:

  Zdravim, v zari jedu sluzebne na 14 dni do Indie, stat Maharashtra, okoli Bombaje.

  Je mozbe s indickou sim posilat sms do Ceska? Kolik stoji jedna sms? Potrebovsl bych mobilni data na 2 tydny by 3g mohly stacit.Jakeho operatora v teto oblasti zvolit? Mam smartphone, modem nepotrebuji

  Dekuji

  Odpovědět
  • MAREK ODJINUD * NaCaj.cz says:

   Ahoj Velbloude. Doporučuji si pořídit Indickou Vodafone SIM kartu podle článku na této stránce. I v Bombaji mi funguje skvěle. Nabití 4 GB stojí Rs.255. (pouhých 88 Kč!)  a platí 28 dní. Volání z předplacené Indické SIM karty do Čech stojí kolem 6 Kč za minutu a samozřejmě můžeš posílat SMS do celého světa.

   Odpovědět
 7. Tomáš says:

  Souhlasím, že internetové kavárny v Indii nemusí být zrovna bezpečné, ale tahat s sebou notebook není pro low budget cestovatele zrovna ideální řešení, protože to jsou zhruba další 3 kg do batohu navíc. A ne každý má tablet nebo jej chce s sebou vozit.
  Osobně to řeším kombinací dvou způsobů. Jednak používám manažera hesel, kterého mám s sebou na USB flash disku a který hesla vyplňuje na webových stránkách za mne. Přitom způsob, jakým to dělá, aspoň podle mých znalostí je takový, že jej programy pro kradení hesel nemohou odečíst. Osobně používám český Sticky Password, ale manažerů je spousta. A pokud se člověk potřebuje přihlašovat na různá místa, tak se vyplatí.
  Pro zadání hlavního hesla do manažera pak používám anti-keylogger prográmek, který mám také na USB flash disku. Je jich také více různých, mně se osvědčil nejvíce Neo’s SafeKeys v3.
  Pokud člověk potřebuje zadávat jen jedno heslo, třeba jen do emailu, tak stačí jen anti-keylogger program, manažer hesel by byl zbytečný.
  No a z prohlížečů používám nejraději Firefox, kde zvolím Anonymní okno.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *