Skip to content

Varkala, Kerala

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

★★★★

Varkala je menší město poblíž pobřeží.

Město Varkala a pláž Varkala Beach najdete v téměř nejjižnější části západního pobřeží Indie ve státě Kerala.

Varkala, Kerala. Indie - mapa
Varkala, Kerala. Indie

Kerala je jediný Indický stát s komunistickým zřízením. Přes symboly srpu a kladiva, které jsou často vidět po ulicích a občasné vyobrazení podobizen nejzrůdnějších masových vrahů jako byl Lenin a Stalin, Keralský komunismus bych nazval komunismem s indicky-lidskou tváří.

V Kerale jsem nepozoroval ty propastné rozdíly ve společenském postavení lidí, které jsou v mnohých částech Indie. Díky jejich něžnému komunismu se jim nejspíš podařilo zmírnit extrémní chudobu nejnižších kast. I v turistických oblastech na vás tolik nedotírají taxíkáři a rikšáci, nezdá se, že by se vám majitelé obchůdků snažili lstivě prodat zboží za mnohonásobek běžné ceny, jako v jiných turisty navštěvovaných místech.

Severně a jižně od Varkaly se táhnou nekonečné dlouhé liduprázdné písečné pláže.


Fotografie z Varkaly a okolí


Varkala beach – pláž Varkala

Pláž ve Varkale má své osobité kouzlo. Modrá voda omývá jemný bílý písek pláže nad kterou se tyčí vysoký útes (Cliff). Po útesu vede cesta lemovaná množstvím obchůdků a restaurací s příjemným posezením a úchvatným výhledem na moře.  Každý večer najdete v některých z těchto podniků živou hudební produkci.

 

Jídlo a pití ve Varkale, Kerale

Jídlo v restauracích je chutné. Keralskou specialitou je Putu – větší váleček z rýžové mouky a strouhaného kokosu vařený v páře. Podává se na sladko s banánovým pyré a jedním malým banánkem. Putu je ideální jako první jídlo dne. K snídani si můžete objednat také několik druhů sladkých palačinek. Ty ale bývají ‚nedotažené‘, stejně jako v jiných oblastech Indie, jen vlastní palačinková placka zarolovaná s kousky banánu a strouhaným čerstvým kokosem, zcákaná trochou sirupu. Ty z palačinek, které se na jídelním lístku pyšní názvem ‚..s čokoládou‘ jsou jen polité čímsi řídkým, co ani vzdáleně čokoládu nepřipomíná.

Z jídel v plážových restauracích mi jako nejlépe vychucená zdála „Veg Kadai“, „Brinjal Masala“ z lilku, talíř připravený z malých kousků pečené, kořeněné červené řepy se strouhaným kokosem…

Po západu slunce vystavují před restauracemi na stolech s ledem mnoho druhů exotických ryb. Nejvíc se mezi nimi vyjímají velcí barevní krabi a dlouhý mečoun. Masožraví návštěvníci restaurací se mohou rozhodnout kterou z nabízených ryb chtějí k večeři, nebo si nechat odkrojit steak z velké ryby dle vlastního výběru.

Alkohol? Ve většině restaurací nemají licenci k podávání alkoholických nápojů. Lahev piva vám proto postaví k nohám a na stůl postaví prázdný keramický korbel. Cena velké lahve piva King Fisher (650ml) stojí někde Rs.170 (oproti Rs.120 v r.2013), ale ve většině restaurací až Rs,190. Trochu nepoměrné k ceně jídla, které pořídíte v podobných cenových relacích.

 

Alkohol ve Varkale v Kerale a Indii vůbec…

V Kerale vládne částečná prohibice… oproti státu Goa, kde je přístup k alkoholu liberální, ceny a daně nejnižší z celé Indie a možnost koupit alkoholické nápoje v mnoha běžných obchůdcích.
V roce 2014 na naléhání náboženských vůdců zákony týkající se alkoholu ještě přitvrdily.
Alkohol ještě více zdražil. V restauraci větší lahev piva stojí i Rs.200.
Ve městečku Varkala jsme se vydali najít jediný státní „obchod s alkoholem“. Místo hrůzy.
V podivném dvoře množství prapodivných místních existencí, které se mačkají úzkým koridorem k zamřížovanému okénku. Je to opravdový chaos, když nevíte, co je v nabídce a zdržujete protékající masu těl místních alkoholiků. Ceny za 750ml kořalky se pohybují od Rs.350 za podezřelou ostrou kořalku do tisíců Rupií za lahve, které se tváří, jako importovaný alkohol ze západu. 500ml pixla nejlevnějšího piva stojí Rs.80.
V Kerale asi se slzou v oku zavzpomínáte na orosený půllitr čerstvě natočeného piva za dobrou cenu.

 

Výlety na motorce / skútru

Doporučuji si půjčit skútr a vydat se na sever či na jih. Naleznete tam nádherné, čisté, zapomenuté pláže, kde jen občas potkáte živou bytost. Půjčení skútru přijde na Rs. 350 – 400 na 24 hodin. Benzín si musíte koupit na nejbližší benzínové stanici. V nádrži bude sotva půl litru.
V Kerale jsou silnice v mnohem lepším stavu, než na většině míst Indie. Ve Varkale a okolí není příliš hustý provoz a řízení skútru mi tam přišlo celkem bezpečné.

 

Vlakem do Varkaly

Do Varkaly jsme přijeli vlakem z nádraží v Ernakulam východně od Fort Kochi na severu Keraly.
Pro mou milou přítelkyni to byla první cesta vlakem v Indii. Přistála na letišti v Kochi. Přes prvotní šok a obavy po nástupu do tmy nočního vagónu třídy S3 zvládla cestu a aklimatizaci skvěle.
Z nádraží nás dovezl rikša pod útes nad pobřežím. Měli jsme štěstí. Menší hotel ke kterému nás přivezl byl pěkný a čistý, obklopený stromy, zelenými keři, kvetoucím ibiškem.

Ze železničního nádraží Varkala na pláž Varkala Beach

Železniční nádraží Varkala > Varkala Cliff = 4 km
Rikša-tříkolka: max. Rs.80
Pěkné taxi: Rs.100 (původně požadoval Rs.250)

 

Ubytování ve Varkale

Ayurvedic Beach Resort  je pěkný a čistý, obklopený stromy, zelenými keři, kvetoucím ibiškem.  Hned první pokoj v prvním patře, který nám ukázal příjemný, mladý manažer hotelu, se nám líbil.
Velká dvojpostel, vlastní koupelna se sprchou a záchodem a pěkný balkónek s výhledem do svažujícího se lesa.

Hned zpočátku, ještě před prohlídkou hotelu jsem manažera upozornil, že jsme zvyklí na slušné ubytování v cenových relacích Rs 300 – 400, aby se nám nesnažil nahodit nějakou přemrštěnou cenu, ze které se těžko smlouvá na částku, kterou jsem si v Indii za ubytování zvykl platit.
Jakmile jsme viděli pokoj, který se nám líbil, bez smlouvání jsme přijali nabízenou cenu Rs 500. Cena přijatelná uý vzhledem k tomu, že byl ještě čas turistické sezóny.
Při své druhé návštěvě v listopadu 2015, krátce po období monzunů, byly některé pokoje značně provlhlé a zatuchlé, zvláště ty v přízemí. Doporučuji požadovat některý z pokojů v prvním patře. Ty jsou fajn a s balkónem či pavlačí, kde se dá pěkně posedět.

 Naše ubytování / hotel:
Ayurvedic Beach Resort
Behind Nature Cure Hospital
Helipad, Varkala, Kerala, South India
+ 91 98 472 80 044
+ 91 98 469 57 979
+91 95  398 95468
palmavarkala@gmail.com
zapůjčení skůtru: Rs 300 – 400

V kopci, hned pod tímto menším hotelem obklopeným stromy a keři  jsou příjemné venkovní restaurace s nádherným výhledem na moře a hned pod nimi pěkná pláž.
Přestože jsme původně zamýšleli zůstat ve Varkale jeden týden, pobyli jsme tam celé tři týdny a zpestřovali si pobyt celodenními výlety na skútru do okolí na jih i na sever, kde jsme nacházeli liduprázdné čisté pláže, místa a vesnice vzdálená od rychlo-turistů.
Na konci listopadu 2015 jsem si v jiné sestavě pobyt zopakoval znovu a nelituji. Varkala stojí za návštěvu a pobyt.

 


 

Zzzz : doplnit o další informace: restaurace, ceny, počasí, doprava – spojení, mapa

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

6 thoughts on “Varkala, Kerala

 1. Milan Sika says:

  Ahoj.Jsou pláže čistější než GOA , kamarád byl velmi zklamaný v GOA kde slibovali čisté pláže a z moře vyháněli turisty aby něco nedostali. V Indii jsem byl vícekrát a tak vím co mohu očekávat nebo se Kerala opravdu vymyká a je čistá ? děkuji za odpověď

  Odpovědět
  • Marek says:

   Ten tvůj kamarád je asi blb. nemám rád šíření dezinformací.
   Většina pláží v Goa i v Kerale jsou fajn a voda je v pohodě. Není tak průzračně modrá, jako v Karibiku, ale to je jiným složením místního písku a hornin.
   Turisty nikdo z vody nevyhání. Pobřežní hlídky jen hlídají a okřikují Indy, kteří se plácají ve vlnách, protože téměř všichni neumějí plavat. Plavci si mohou svobodně plavat.

   Odpovědět
 2. Petr says:

  Dík za super tip, ubytování jsme využili. Vůbec se nedivím, že se vám z Varkaly nechtělo, je tam super.

  Odpovědět
 3. Martina says:

  Ahoj, chci se zeptat jak je to s půjčením skůtru resp. s řidičákem? Stačí nám normálně evropský nebo to tam nikdo nekontroluje? Díky M.

  Odpovědět
  • Marek says:

   Ahoj Martino.
   Skůtr jsem si půjčoval mnohokrát a nikdy po mě nechtěli vidět řidičák. Zajímali je jen peníze a chtějí jen kopii pasu, většinou jsou schopni ji sami pořídit, ale nerad dávám svoje doklady z ruky, tak je dobré mít dostatek kopií vždy sebou.
   Ceny půjčení skútrů se liší podle toho, kde jsi. Ve Varkale, Kerale chtěli za den Rs.400, v Arambol, Goa chtějí Rs.250 na 24 hodin, Calangute Goa Rs.350.
   Při zapůjčení skůtru bude v nádrži jen hlt benzínu, který postačí k dojetí k nejbližší benzíně. Na ulicích turistických zón uvidíš vystavené litrové pet lahve od vody naplněné oranžovým benzínem na prodej :-)
   Narazil jsem na internetu na články, ve kterých popisovali cizinci, že je zastavovali policisté a žádali pokuty za to, že nemají mezinárodní řidičák…, ale to se mi tu nikdy nestalo.
   V Goa jezdí zfetovaní a ožralí turisté běžně. Když způsobí nehodu, nepřihlíží se na alkohol v krvi. Stejně tak, i když helma je povinná, jezdí se bez ní a často v noci bez světel a celá rodinka s dětmi a velkým nákupem na jednom skůtru :-)

   Odpovědět
 4. Petra says:

  Ahoj. Jsem ráda, že jsem našla tyto stránky o Indii. Varkala v Kerale je pěkné místo. Strávili jsme tam s přítelem delší čas. Vzpomínám na něj. Bylo to tam fajn -)

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *