Skip to content

Rishikesh

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

★★★★★

Rishikesh, Uttarakhand

Rishikesh, malé město ve státě Uttarakhand na severu Indie je položeno v údolí kudy protéká řeka Ganga. Ještě mladá a divoká, dere se ledově z horských úbočí Himaláje.
‚Rišikeš‘ je místo známé jako „hlavní město jógy“, nebo „vstupní brána do Himalájí“.

Vlastní centrum města, s autobusovým železničním nádražím se nezdá být nijak zvlášť zajímavé.
Turisticky zajímavá oblast je 6km severovýchodně od autobusového / železničního nádraží.

 

Doprava

Nejsnazší dopravní spojení do Rishikesh je z Města Haridvar, kde je hlavní železniční trasa vlaků z Dillí, New Delhi.
Vzdálenost 290km z Dillí do Haridvaru urazíte vlakem za 5 až 6 hodin. Jízdenka v neklimatizovaném vagónu „Sleeper class“ přijde na pouhých Rs.200.

Z autobusového nádraží nedaleko Haridwar Junction železničního nádraží jezdí do Rishikesh pravidelné spoje lokálních autobusů.
Vzdálenost 25 km, jízdenka se platí v autobusu a stojí Rs.35 za osobu. Za batoh i třeba objemný si neúčtují žádný příplatek. Prostor v malém autobuse je stísněný a s větším zavazadlem se na místo neproderete ani nevejdete. Batoh je nutné odložit vpředu vedle řidiče.

Autobusem se dostanete do nezajímavého centra Rishikesh. Odtamtud lze pokračovat rikšou cca 6 km na severovýchod do oblasti Tapovan. Je to krásné místo s protékající čistou řekou Gangou obklopené vysokými kopci podhůří Himaláje.

.

Ubytování

V severo-východní oblasti města Rishikesh, kolem řeky Gangy je velké množství hotelů a penziónů v různých cenových relacích.

 

Hotel Keshav Nandan, RishikeshHotel Keshav Nandan, Rishikesh
[MAPA-Google]  * 30.1283010, 78.3254710

Tapovan, Laxman Jhoola, Rishikesh
+91 135 244 222 8
hotelkeshavnandan01@gmail.com
https://hotelkeshavnandan.com

 

Velký pěkný pokoj s dvoupostelí, velká koupelna s vlastním bojlerem.
Vlastní balkón z výhledem na vysoké kopce podhůří Himalájí, LCD televize a wifi zdarma.
5 minut chůze k lanovému mostu přes řeku Gangu.

Usmlouváno na Rs. 400 (za 2 osoby celkem). Běžná cena Rs.1200.
(Za léta mého pozvolného cestování po Indii to bylo mé nejluxusnější ubytování vůbec)

 

Překvapení

Do Rišikeše za mnou přijel můj Indický kamarád z Dillí. Ještě, než jsme se stačili setkat, zeptal se na recepci mého hotelu na cenu pokoje. Bylo mu řečeno, že pokoj stojí Rs.1200 !
Oponoval, že jeho Český kamarád zde bydlí s přítelkyní za pouhých 400. Na to mu sdělili, že to je proto, že tu jsme na více než 10 dní… Musel si jít hledat bydlení jinde.

Z toho plyne ponaučení:
Neptat se na cenu pokoje, ale ptát se, jako to dělám já, na levné, „low-budget“ ubytování a stále opakovat cenu, za kterou chcete ubytování získat. Personál pak nenastřelí přemrštěně vysokou cenu.

>> Ceny v Indii a smlouvání


 Rishikesh, Uttarakhand – fotografie:


 

V Rishikesh a jeho okolí jsme nakonec strávili nádherných 11 dní.
Půjčili jsme si motorku a objížděli krásné oblasti podél řeky Gangy. Šplhali do kopců s nádherným výhledem do kraje. Vychutnávali místní pokrmy a masala čaj v pouličních restauracích.
Má spolucestující přítelkyně se zúčastnila kurzu jógy. Kurzů jógy mnoha směrů je v Rišikéši nepřeberná nabídka. Je to centrum spirituální masturbace pro západní turisty.

 

Počasí

Počasí v Rishikeshi v dubnu je lehce extrémní. První dny zataženo,  chladno a v noci větrno a zima. Po pár dnech zase čtyřiceti-stupňová vedra přes den a po západu slunce studený vítr až do východu slunce. Čistá řeka Ganga stále velmi studená. Přesto se do ní každý den obřadně ponořovalo velké množství Indických poutníků.

 

V Rishikeši si také můžete objednat splutí části řeky Gangy na nafukovacích raftech.

 

Rishikesh a okolní doporučuji navštívit. Je to jedna z nekrásnějších oblastí která jsem během svých dlouhách cest po Indii navštívil.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

3 thoughts on “Rishikesh

 1. KarelLer says:

  V říjnu nás stál sjezd 16 km na raftu 520 Rs na osobu (včetně jízdy jeepem).

  Dál stojí za to navštívit opuštěný Maharishi Mahesh Ashram. Vstup je za 600 Rs. Dá se tam dostat mimo hlavní vstup bez placení, ale stejně mě hned odchytli a musel jsem zaplatit.

  Odpovědět
  • MAREK * NaCaj.cz says:

   Odkud kam jste sjížděli na raftu? U jaké kanceláře jste si jízdu kupovali?
   Maharishi Mahesh Ashram? Také to tam na mě zkoušel s nějakou nesmyslnou částkou. Řekl jsem mu, ať to na mě nezkouší a dal mu 50.

   Odpovědět
 2. Kamalanand says:

  Většina vlaků z Dillí do Haridváru jezdí asi tak 7 hodin, výrazně kratší dobo jedou vlaky Shatabdi a Jan Shatabdi.
  Můj nejoblíbenější spoj je noční vlak Musoori Express (Masúrí expres), z nádraží (Old) Delhi odjíždí ve 22:10 a kolem 5 hod. ráno je v Haridváru. Sleeper v něm, podle nového tarifu, stojí 190 Rs, nejlepší je kupovat ho na nádraží New Delhi, v turistické pokladně. Na turistickou quotu bývá jízdenka tenhle vlak často dostupná i v den odjezdu.
  Ve vlaku Jan Shatabdi (nikoli však v plně klimatizovaném Shatabdi) je možno si koupit jízdenku a rezervaci na neklimatizované místo k sezení za 140 Rs, výhodou je rychlost vlaku, proti 7 hod. expresů jede pouhé 4 hod.
  Haridvár doporučuji jako výrazně lepší místo, než pozápadnělý a komercializovaný Rishikesh, ale je v tom jeden háček – anglicky se zde člověk domluví více-méně pouze v oblasti kolem hlavního nádraží, všude dál je ke komunikaci nutná alespoň elementární znalost hindštiny. Navíc dialekt hindštiny zde používaný se docela dost liší od „spisovné“ hindštiny z okolí Dillí.
  Co se týče rikše – jedete-li do čtvrti Ranipur More rikšou z hlavního nádraží, stojí to 300 Rs (120 Kč), ale nastoupíte-li do „sdílené“ rikše na silnici hned před nádražím, tak vás jízdné vyjde pouze na 10 Rs, tj. 4 Kč !!!

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *