Skip to content

Ernakulam, Fort Cochi a Alepey

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

Postřehy z návštěvy Keraly: Ernakulam, Fort Cochinu a Alepey (Alappuzha) 

Autoři: Petra Kolínská a Jan Wunch

 

Naše cesta do Cochinu vedla přes město Ernakulam, konkrétně jsme vystoupili na železničním nádraží Ernakulam Junction. 

Kousek od něj (asi 100 m) je skvělá jídelna The Live Kitchen (C.K. Velayudhan Lane, Kalathiparambil Road) s nabídkou mnoha delikates za nízké ceny a v prostředí, kde se i útlocitnější Evropan cítí pohodlně. V místních jídelnách najdete širokou škálu skvělých pokrmů z hovězího masa v cenách 100 – 150 Rs. 

Nejen fandům kolejové dopravy určitě doporučujeme cestu novým metrem v Ernakulam. Podrobnosti o projektu, který funguje od roku 2017, jsou k dispozici na adrese kochimetro.org. V provozu je zatím 16 stanic. Cesta z konečné na konečnou, tedy Maharaja’s College do Aluva trvá 40 minut, jízdenka stojí 50 INR. Protože metro jede celou dobu po estakádě, je možné vidět město a jeho okolí ze zajímavé perspektivy. Metro není přeplněné a je klimatizováno, takže je to i vhodný způsob, jak si odpočinout od vedra a hluku ve městě.

Cesta do Fort Cochinu pokračuje přes záliv Vembanad Lake, jenž je součástí zdejších proslulých backwaters, kde jezdí každou půlhodinu ferry, cena jízdy trvající asi 15 minut je 4 INR. Z nádraží k ferry jsme využili rikshu za 50 INR (bez smlouvání). K cestě do Fort Cochinu lze zvolit i autobus, ale cesta je výrazně delší.

Ve Fort Cochinu je nepřeberné množství nabídek ubytování, od luxusních hotelů s bazénem (ceny okolo 12 tis INR za noc) až po obyčejné guesthausy. My jsme měli štěstí a narazili na rodinný penzion Baywatch, na adrese Kunnumpuram, Fort Kochi, (tel. +91 86062 89471), který zatím neinzeruje na booking.com.

V úplném centru, přitom na klidném místě, k dispozici je společná kuchyňka s ledničkou, střecha pro večerní posezení a čisté pokoje za 600 INR (únor 2019). Domácí je moc milý pán jménem George Joseph, který vám nadmíru srozumitelnou angličtinou poskytne všechny informace, které potřebujete. Okouzlil nás zejména svým výrokem: „Kerala je zvláštní země. Žijí tu spolu tři velká náboženství, křesťané, hinduisté a muslimové – a všichni lidé tu jedí hovězí“.

Za návštěvu určitě stojí indo-portugalské muzeum (na prohlídku potřebujete 20 minut), úzké uličky Fort Kochinu a italská kavárna na rohu ulic Bastian st. a KB Jacob rd. se skvělým espressem (100 Rs).
Milovníkům divadla doporučujeme představení v www.kathakalicentre.com. Lístky stačí koupit 15 minut před představením. Žádnou starobylou pevnost (jak by napovídalo pojmenování čtvrti) tu nečekejte, zato je zde řada zajímavých starých paláců.

V Kerale platí přísné zákony ohledně prodeje a konzumace alkoholu. Bary, jak je známe třeba z Goa, zde proto nenajdete. Na pivo či skleničku whisky můžete zajít do restaurace některých luxusních hotelů, (my jsme navštívili tento www.hotelkillians.com/bar.php), nebo si koupit lahev k liquer storu a posedět na střeše výše uvedeného penzionu.
Ceny alkoholu v Kerale: sedmička nedobrého indického piva stojí v obchodě 110 INR, v restauraci od 250 výše. Sedmička místní whisky vyjde v obchodě na 900 INR, sklenička v baru stála 190 INR.

Čtyřicet kilometrů od Cochinu je rozsáhlá oblast backwaters. Návštěvu Alepey (Alappuzha) lze absolvovat za jeden den (autobus za 60 INR tam jede z Chochinu každou půl hodinu, cesta trvá hodinu a půl), nebo je na místě možné přespat. Kromě jízdy veřejnou ferry s mnoha zastávkami je možné pronajmout si loď, která vás proveze i užšími kanály. Ceny se pohybují okolo 400 INR za hodinu (my jsme si pronajali hodně obyčejnou loď pro tři za 300 INR na hodinu), naše výjížďka trvala 5 hodin, rozhodně jsme se nenudili. Cena je za nájem lodi, nikoli za osobu. 

 

 

Autoři: Petra Kolínská a Jan Wunch

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *