Skip to content

Elektřina v Indii

Indie má své zvláštnosti a specifika. Stejně je tomu tak s rozvody elektrické energie a chaotickou elektro instalací. Chystáte se letět do Indie a nevíte, jestli se vám koncová vidlice podaří zasunout do Indické zásuvky? Odpovědi a informace naleznete v tomto článku.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

Elektrická energie a rozvody elektřiny v Indii

Indie má své zvláštnosti a specifika. Stejně je tomu tak s rozvody elektrické energie a chaotickou elektro instalací.

Chystáte se letět do Indie a nevíte, jestli se vám koncová vidlice podaří zasunout do Indické zásuvky?

Nemusíte se bát, V Indii zasunete :-) 

Český „samec“ v Indické „samici“ více~méně sedí. Zásuvky jsou ale jiné. Vysvětlím v několika bodech níže.


Elektřina a zásuvky v Indii

Indian electrical plug and socket. 


 • Indická vidlice a zásuvka

  Běžná vidlice má jako u nás dva kovové výstupy. U některých spotřebičů, zvlášť těch s vyšší spotřebou mají samci tři kolíky. V Evropě jsme zvyklí, že kolík jištění vychází ze zásuvky.
  Z toho plyne problém. Máte-li spotřebič, třeba i zdroj napájení notebooku, který má vidlici s třetím spojením na jištění, bez adaptéru se třetí jistící žíla vidlice nikam nepropojí. 
  Další problém bývá, že vidlice v zásuvce často nesedí a pak je třeba s ní různě hýbat a hledat ten správný bod kontaktu bez jiskření.

 • V Indii je dobré zakoupit adaptér

  Dírky zásuvek jsou většinou širší než tenké české vidlice samečků.  Snaha o kontakt s evropským spotřebičem je někdy  jiskřivě zdlouhavá, v některých případech až nemožná.
  V indickém pokoji běžně najdete jen jednu samičku. V místním obchodě ale můžete zakoupit malý adaptér, který v Indické samičce pevně sedí a má navíc jeden tří-kolíkový výstup a k tomu ještě dvě dvou-kolíkové dírky.

Indická elektro-instalace

Doporučuji slepě nedůvěřovat bezpečnosti elektrických instalací v indii.
Pokud máte drahé elektronické hračičky, doporučuji vzít si sebou do Indie kompaktní prodlužovačku s rozmožovačkou samic s jištěním a přepěťovou ochranou.

V některých pokojích levného ubytování v Indii najdete jen jednu elektrickou zásuvku. Je proto dobré pořídit si prodlužovací kabel s více vstupy, aby jste mohli do něj zapojit více spotřebičů. 

 

 

Rozvody elektřiny v Indii  Elektroinstalace v Indii  Rozvod elektřiny v Indii  Rozvod elektřiny v Goa. Indie

Výpadky dodávky elektrické energie v Indii

Počítejte s občasnými i častými výpadky proudu. Mějte připravenou svítilnu, svíčky a zápalky či zapalovač. Svíčky v Indii koupíte kdekoli.

 

Pozor na elektrické šoky!

Přestože máte třeba i Indický spotřebič opatřený jistícím kolíkem vycházejícím ze samce, buďte v Indii obezřetní. V Indii je elektro-instalace často tak sfušovaná, že ani jistící kolík neposkytne jistící ochranu.
Používal jsem Britskou spirálu na vaření vody, která měla 3 žíly, jednu na jištění, a stejně jsem při dotyku s nerezovým hrnkem, ve kterém jsem si vařil vodu na kávu, dostal plný zásah elektrickým proudem. 

Matky!
Nestrkejte během dovolené do zásuvek pletací dráty!

Lidé, užívejte si a buďte opatrní :-)

 


 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *