Skip to content

Rishikesh

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblr

★★★★★

Rishikesh, Uttarakhand

Rishikesh, malé město ve státě Uttarakhand na severu Indie je položeno v údolí kudy protéká ještě mladá řeka Ganga z horských úbočí Himaláje.
‚Rišikeš‘ je místo známé jako „hlavní město jógy“, nebo „vstupní brána do Himalájí“.

Vlastní centrum města, s autobusovým železničním nádražím se nezdá být nijak zvlášť zajímavé.
Turisticky zajímavá oblast je 6km severovýchodně od autobusového / železničního nádraží.

 

Doprava

Nejsnazší dopravní spojení do Rishikesh je z Města Haridvar, kde je hlavní železniční trasa vlaků z Dillí, New Delhi.
Vzdálenost 290km z Dillí do Haridvaru urazíte vlakem za 5 až 6 hodin. Jízdenka v neklimatizovaném vagónu „Sleeper class“ S3 přijde na pouhých Rs.170.

Z autobusového nádraží nedaleko Haridwar Junction železničního nádraží jezdí do Rishikesh pravidelné spoje lokálních autobusů.
Vzdálenost 25 km, jízdenka se platí v autobusu a stojí Rs.32 za osobu. Za batoh i třeba objemný si neúčtují žádný příplatek. Prostor v malém autobuse je stísněný a s větším zavazadlem se na místo neproderete ani nevejdete. Batoh je nutné odložit vpředu vedle řidiče.

Autobusem se dostanete do nezajímavého centra Rishikesh. Odtamtud lze pokračovat rikšou cca 6 km na severovýchod do oblasti Tapovan. Je to krásné místo s protékající čistou řekou Gangou obklopené vysokými kopci podhůří Himaláje.

.

Ubytování

V severo-východní oblasti města Rishikesh, kolem řeky Gangy je velké množství hotelů a penziónů v různých cenových relacích.

 

Hotel Keshav Nandan, RishikeshHotel Keshav Nandan, Rishikesh
[MAPA-Google]  * 30.1283010, 78.3254710

Tapovan, Laxman Jhoola, Rishikesh
+91 135 244 222 8
hotelkeshavnandan01@gmail.com
http://hotelkeshavnandan.com

 

Velký pěkný pokoj s dvoupostelí, velká koupelna s vlastním bojlerem.
Vlastní balkón z výhledem na vysoké kopce podhůří Himalájí, LCD televize a wifi zdarma.
5 minut chůze k lanovému mostu přes řeku Gangu.

Usmlouváno na Rs. 400 (za 2 osoby celkem). Běžná cena Rs.1200.
(Za více než rok a půl pozvolného cestování po Indii to bylo mé nejluxusnější ubytování vůbec)

 

Překvapení

Do Rišikeše za mnou přijel můj Indický kamarád z Dillí. Ještě, než jsme se stačili setkat, zeptal se na recepci mého hotelu na cenu pokoje. Bylo mu řečeno, že pokoj stojí Rs.1200 !
Oponoval, že jeho Český kamarád zde bydlí s přítelkyní za pouhých 400. Na to mu sdělili, že to je proto, že tu jsme na více než 10 dní… Musel si jít hledat bydlení jinde.

Z toho plyne ponaučení:
Neptat se na cenu pokoje, ale ptát se, jako to dělám já, na levné, „low-budget“ ubytování a stále opakovat cenu, za kterou chcete ubytování získat. Personál pak nenastřelí přemrštěně vysokou cenu.

>> Ceny v Indii a smlouvání


 Rishikesh, Uttarakhand – fotografie:


 

V Rishikesh a jeho okolí jsme nakonec strávili nádherných 11 dní.
Půjčili jsme si motorku a objížděli krásné oblasti podél řeky Gangy. Šplhali do kopců s nádherným výhledem do kraje. Vychutnávali místní pokrmy a masala čaj v pouličních restauracích.
Má spolucestující přítelkyně se zúčastnila kurzu jógy. Kurzů jógy mnoha směrů je v Rišikéši nepřeberná nabídka.

 

Počasí

Počasí v Rishikeshi v dubnu je lehce extrémní. První dny zataženo,  chladno a v noci větrno a zima. Po pár dnech zase čtyřiceti-stupňová vedra přes den a po západu slunce studený vítr až do východu slunce. Čistá řeka Ganga stále velmi studená. Přesto se do ní každý den obřadně ponořovalo velké množství Indických poutníků.

 

V Rishikeši si také můžete objednat splutí části řeky Gangy na nafukovacích raftech.

 

Rishikesh a okolní doporučuji navštívit. Je to jedna z nekrásnějších oblastí která jsem během svých čtyřech půlročních cest po Indii navštívil.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblr

Přidejte komentář :-)

 1. Kamalanand

  Většina vlaků z Dillí do Haridváru jezdí asi tak 7 hodin, výrazně kratší dobo jedou vlaky Shatabdi a Jan Shatabdi.
  Můj nejoblíbenější spoj je noční vlak Musoori Express (Masúrí expres), z nádraží (Old) Delhi odjíždí ve 22:10 a kolem 5 hod. ráno je v Haridváru. Sleeper v něm, podle nového tarifu, stojí 190 Rs, nejlepší je kupovat ho na nádraží New Delhi, v turistické pokladně. Na turistickou quotu bývá jízdenka tenhle vlak často dostupná i v den odjezdu.
  Ve vlaku Jan Shatabdi (nikoli však v plně klimatizovaném Shatabdi) je možno si koupit jízdenku a rezervaci na neklimatizované místo k sezení za 140 Rs, výhodou je rychlost vlaku, proti 7 hod. expresů jede pouhé 4 hod.
  Haridvár doporučuji jako výrazně lepší místo, než pozápadnělý a komercializovaný Rishikesh, ale je v tom jeden háček – anglicky se zde člověk domluví více-méně pouze v oblasti kolem hlavního nádraží, všude dál je ke komunikaci nutná alespoň elementární znalost hindštiny. Navíc dialekt hindštiny zde používaný se docela dost liší od „spisovné“ hindštiny z okolí Dillí.
  Co se týče rikše – jedete-li do čtvrti Ranipur More rikšou z hlavního nádraží, stojí to 300 Rs (120 Kč), ale nastoupíte-li do „sdílené“ rikše na silnici hned před nádražím, tak vás jízdné vyjde pouze na 10 Rs, tj. 4 Kč !!!

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *