Skip to content

Počasí v Indii

Kdy se vydat do Indie? Které roční období je ideální na cestování po Indii? Indie je obrovská. Počasí je v každém ročním období na různých místech rozdílné. Velkou část roku převládá na mnoha místech extrémně horké počasí. Monzuny a deště v …

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

Kdy se vydat do Indie?
Které roční období je ideální na cestování po Indii?

 

Indie je obrovská. Počasí je v každém ročním období na různých místech rozdílné.
Velkou část roku převládá na mnoha místech extrémně horké počasí.

Každý je jiný a jinak zvládá rozdílné a extrémní počasí a další specifika Indie.
Záleží také na fyzické a psychické kondici cestovatele.

Před plánováním cesty do Indie doporučuji prostudovat si měsíční předpovědi počasí na různých místech Indie a tak zjistit, kdy je ideální čas k návštěvě vámi zvolené oblasti.
Na to je vhodný například server ACCUWEATHER.com

Přidávám příklad grafu výhledu předpovědi teploty v červenci v Goa:

 

Počasí v Indii: Goa - červenec
Počasí v Indii: Goa – v Červenci – měsíční přehled a graf: Zdroj: accuweather.com 

 

 

Rozdíl mezi měřenou a pocitovou teplotou „Real Feel“.

Po4así v Indii v létě - Goa
Počasí v Indii v létě: Goa 6.6. 2016.  Teplota ve stínu 30°C. Pocitová teplota díky vysoké vlhkosti 40°C !

Zdroj: počasí v Goa na accuweather.com 

 

Je dobré si uvědomit, že na mnoha místech Indie, zvlášť v oblastech blíže moře, je velmi vlhké ovzduší.
Kombinace vysoké teploty a vlhkého vzduchu způsobuje pocit, že je mnohem větší horko.
Na stránkách AccuWeather na kartě konkrétního dne můžete kromě teploty vzduchu ve stínu vidět také údaj „Real Feel“, což je pocitová teplota, která může být i třeba o 10°C vyšší, než ta měřená.

 

Kombinace vedra, vlhka a vysoké teploty je úmorná a nepříjemná na cestování. V takovém počasí je člověk vděčný za každý závan větru.

Letos v květnu, na naší sedmi-měsíční cestě po Indii a Jiho-východní Asii, jsme pobyt přes den venku omezili na minimum. Z klimatizovaného hotelového pokoje jsme vycházeli až pozdě odpoledne před západem slunce a žili večer a v noci. Uléhali k ránu a dopoledne dospávali opět v klimatizovaném pokoji.

Osobně bych se do Indie nevydával v létě. Podle mne je Ideální čas od počátku listopadu.  V té době v oblastech, které nejvíce obývám, ustávají monzunové deště a je příjemné užívat si nejen na západním pobřeží Indie jako ve státě Goa, a  Kerala, ale už i pomalu klesají extrémní teploty ve vnitrozemí severnější oblasti Indie, jako například ve státě Radžastán kde už přestávají stoupat příliš nad 30°C.

Před několika lety jsem strávil měsíc a půl v Dillí. Na začátku prosince bylo často celkem příjemné počasí. V noci chladněji, přes den pod 30°C. Čím dál častěji se ale objevovala směs oblačnosti a hustého smogu. Ke konci prosince už smog a mlha převažovala. V noci chladno, k ránu zima.
Do New Delhi jsem se vrátil po roce. Ke konci dubna to byla rozpálená pec. Na počátku května vyšplhaly teploty dokonce na 45°C. 


Jihozápadní monzun v Indii + Mapa ročních srážek v Indii

Jihozápadní monzun v Indii  Monzuny a deště v Indii
* klikněte na obr. a zvětší se Vám :-)
   

 

Navštívili jste Indii v období monzunů? Zažili jste husté deště?
➤ Podělte se o své zkušenosti! ➤


* Zzzz… Tento rozepsaný článek budu dále doplňovat o další informace a zkušenosti.


 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

2 thoughts on “Počasí v Indii

  1. IvaS says:

    Ahoj, chtěla jsem se zeptat ohledně cestování do Indie v letních měsících – především oblast Keraly. Všude se píše, že to není vhodné, že je tam monzun. Taky jsem ale četla, že je to v pohodě, i koupání v moři, vše je zelené. Dokonce to má být i hlavní sezona turistů ze Španělska a Itálie v Kerale. Navíc na  obrázku počasí https://www.indie-nepal.cz/uzitecne-rady/pocasi-indie to už od července vypadá v pohodě. Jak je to s průběhem monzunu? mám klasický problém, že můžu cestovat jen v létě. díky

    Odpovědět
  2. Mira says:

    Zdravim :),dnes 11.8 sme dorazili do Indie. Na severu jsou zaplavy a sesuvy pudy. Nedoporucuji se navstevovat oblasti Simly, Dharmasaly a Ladakhu. Museli jsme zmenit plany a cestu obratit: Dili-Jaipur-Agra-Varanasi-Simla-Amritsar. Do 10 dni by melo vse opet ustat. Zdravo :)

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *