Skip to content

Sri Lanka – zajímavosti

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr

 
Srí Lanka Informace Víza Ceny Zajímavosti
 

 

Smysluplná ochrana želv v jižní a Jihovýchodní Asii

 

Na mnoha místech J+JV Asie se místní starají o smysluplnou ochranu želv.

Želvy mají svá místa, kam se vždy vrací klást vejce. Tyto místa hlídají praví ochránci.
Ze vzdálenějších míst pláže, kde by vejce nebylo možné chránit před turisty, pytláky, psy a jinými predátory, je opatrně přenesou na jedno chráněné stanoviště. To je ve stejné vzdálenosti od moře, oplocené a hlídané.

Jakmile se malé želvičky vylíhnou, dopřeje se jim svobodný odchod přímo do moře.

Pozor ale na želví SCAM. Zneužívání želv a želvích vajec k výdělku z turismu. 
Doporučuji vyhnout se množství míst, která si hrají na „záchranné želví stanice“. Obvykle jde pouze k využívání želvích vajec a malých želviček k výdělku. Tyto praktiky zavání zneužíváním a týráním zvířat. Želví vejce jsou z přírodních hnízd kradena jednoduše proto, že je líhně nakupují pro profit z turistů, což pytláky povzbuzuje, aby kradli co nejvíce vajec i když tato hnízda nejsou ohrožena.

 

Celý článek: Záchranné želví stanice a želví farmy na Srí Lance ➤

 

 

Srí Lanka - hmyz na Srí Lance

 

 

Nebezpečná Srí Lanka :-)

Napadl mě Psittacula Calthropae!

Sedím si tak po ránu na balkóně a pozoruji cvrkot kolem… Nojo, kolem samozřejmě chrchlají dva černí krákoráci.

Na protější palmu přiletěl párek roztomilých zelených papoušků s hezoučkými červenými zobáčky!

Frr, a jeden sedí stojí metr a půl naproti mě na zábradlí balkónu. Ani nedýchám, abych plachého ptáčka nevylekal.
Šup a najednou přistál na mé noze a čučí na mě. Tiše mu povídám: „Neboj se, já ti nic neudělám..“
Hop a už mi sedí na triku na prsou a stále mě pozoruje. Dlouhé vteřiny se ani nehnu, bojím abych toho barevňoučkého titínka nevyplašil.
Zároveň začínám být trochu ostražitý. Že by byl ochočený? Netrpí nějakým šílenstvím, které zamlžilo jeho přirozenou plachost?

V tu chvíli se klofák zakousnul zobákem do mé hrudi!

To už bylo moc! Snažil jsem se ho odehnat a on mě ještě stačil bolestivě klofnout do prstu a odskočit zpátky na zábradlí a zas na mě čumí.
To už mám lehce strach. Hlavou mi bleskla vzpomínka na film „Ptáci„, jeden z nejděsivějších filmů mistra napětí Alfreda Hitchcocka.
Zaútočí znovu?
A tak mávajíc sandálem odháním agresívního papoucha pryč..  

 

Aby se člověk bál i roztomilých papoušků!

V Colombo mě hustě posral krákorák rameno. Netušil jsem, že je to jen, ptačí předehra. Varování opeřeného hada.

To že opice dokážou být agresívní chápu. Je geneticky dokázáno, že se vyvinuly z lidí a odnesli si v svém vývoji některé jejich vlastnosti. Ale ptáčkové?

Kam ten svět spěje paní Ptáčková?!

 

Možná je to všechno trochu jinak

Přes den jsem na tu situaci myslel a vzpomněl si, jak jsme kdysi dávno měli doma papouška. Když šplhal, pomáhal si zobákem.
Třeba se tento chtěl dostat výš, na mé rameno. Měl jsem na sobě triko s hlubším výstřihem a tak to štíplo. Možná byl ochočený a někdo ho tu přede mnou krmil… a já toho chudáka vylekal.

 

Papoušek Layardův
Layard’s Parakeet (Psittacula calthropae)

Papoušek Layardův - Sri Lanka
Papoušek Layardův – Sri Lanka

 

Papoušci a ptáci Na Srí Lance: Zákaz přistání ptákům všeho druhu!
Papoušci a ptáci Na Srí Lance: Zákaz přistání ptákům všeho druhu!

 
Birds are not allowed to land here!

 

 

Srí Lanka - ptáci a papoušci na Srí Lance

 

Navštívila mě Scolopendra

Hmyz v Asii: Scolopendra subspinipes

V exotických zemích je radno zkontrolovat si před oblékáním prádlo.

Může se stát, že si ve vašem odloženém prádle hoví nezvaný návštěvník.

Scolopendra subspinipes

Jedná se o agresivního a nervózního členovce, který je připraven zaútočit, pokud ho někdo vyruší, a je citlivý na vibrace v okolí.
Velký druh, který může dorůstat délky až 20 cm. 

celý článek: Hmyz v dolní Asii ➤

 

Srí Lanka - hmyz na Srí Lance

Jídlo na Srí Lance?
Pro mne trochu zklamání…

Po mnoha letech prožitých převážně v Indii a pobytech v Thajsku, Kambodži a Vietnamu jsem dost zklamaný jídlem dostupným na Srí lance.
V běžných místních restauracích (mimo předražené restaurace hotelových resortů pro západní turisty) nacházím pouze několik variací stále stejné nabídky. Rice & Curry, Kotu, smažená rýže, smažené nudle a nějaké ty smažené roti / somosy v pouličních stáncích. 

Jedna překvapivá věc je absence místních lokálních restaurací, respektive velmi sporadický výskyt. Zdá se, že obyvatelé Srí Lanky jsou zvyklí na domácí stravu. Stejně jako v některých částech Indie asi celý den vaří ženy v domácnosti a jíst v restauraci by bylo příliš nákladné. Kde není poptávka, chybí nabídka.
Když už narazíte na restauraci, která zdá se má na výběr z více druhů jídel, na talíři nakonec najdete kromě rýže nasekanou směs kostí a kloubů obalenou v husté omáčce. 
Abych se na Srí Lance dobře najedl, jsem vždy nucen najít si ubytování s vlastní kuchyní a vařit si chutná jídla sám.

V turistických restauracích a plážových barech je už výběr lehce širší a občas i chutné a vizuálně pestřejší. Překvapí ale cenou! Nechápu proč se v tak chudé a levné zemi, jako je Srí Lanka snaží vyšroubovat ceny na úroveň západních restaurací? Proč by tu měl návštěvník platit až trojnásobné ceny oproti gastronomickému požitku, který nabízí Thajská nebo Indická kuchyň na každém rohu?
„Čerstvá ryba, právě ulovená“ z mrazáku přímo na pánev? Ano i s tím se tu občas setkáte, stejně jako s delikatesním kuřecím špízem, který stačil od včera vyschnout na kámen a papír, ale je naceněn na 250 Kč. Místní restauratéři by asi čučeli jaké bohaté menu, koncert čerstvosti a chutí by si za stejnou cenu užili v Thajsku! 

 

Srí Lanka - hmyz na Srí Lance

Hledání lepkavé rýže a Kiribath

Na trzích s ovocem a zeleninou na Srí Lance nabízejí množství zralého sladkého manga.  Hned jsem dostal chuť na mou oblíbenou pochoutku kterou si dopřávám v Thajsku k snídani – mango sticky rice. Kousky manga na speciální lepivé rýži (glutinous rice) zalité kokosovým mlékem.
Zdá se, že se toto jídlo v klasické srí lanské kuchyni nenajdu. Objevil jsem ale lehce podobnou variantu rýžového zákusku – Kiri Bath.  
Kiri Bath se podle mě lepkavé rýži nevyrovná alespoň zpestří běžnou nudnou Srí Lanskou stravu.

 

Kiribath (Kiri Bath)

Kiribath (Kiri Bath)

Kiri Bath – mléčná rýže –  tradiční srílanské jídlo z rýže a kokosového mléka.  
 

Kiribath neboli tradiční srílanská mléčná rýže se připravuje pro zvláštní příležitosti, jako jsou narozeniny, svatby, oslavy Nového roku. 

Příprava začíná výběrem správného druhu rýže. Na Srí Lance používají rýži samba kekulu. Ta může být bílá nebo červená. Výběr závisí na vašich. preferencích.

Pokud nemáte možnost koupit Srí Lanskou rýži samba kekulu a nebo thajskou „lepivou rýži“ sticky rice (glutinous rice), můžete zkusit použít rýži basmati.
Samba rýže má velmi silnou a pro někoho ne zrovna příjemnou vůni. 

Na Srí Lance lidé používají odměření vody a ingrediencí na vaření prsty. Rýže se jednoduše nasype do hrnce a pak se přidá voda. Pokud se dotknete povrchu rýže, voda by neměla být výš než první článek prstu, pokud vaříte rýži samba. A pouze do výše poloviny prvního článku prstu, pokud vaříte rýži basmathi.

Ideální pro přípravu pokrmu je použít klasický rýžovar.

Kokosové mléko se přidává až v poslední fázi vaření, když je rýže téměř hotová. Rýže se v sinhálštině řekne bath a mléko kiri, odtud název kiribath.
Kokosové mléko se získává z vyškrábaného kokosového ořechu vymačkáním dužiny.

Konzistence hmoty by měla být dostatečně vlhká a lepkavá, aby se z ní dal vytvořit blok na talíři nebo tácu, který se po vychladnutí a zatuhnutí nařeže na menší kousky. Dochutit se může medem, džemem, ovocem.

Další zážitkem je jíst kiribath s pikantní čalamádou, hustou sladko-slanou kořeněnou cibulovou omáčkou Lunu Miris.

 

Srí Lanka - hmyz na Srí Lance

Srí Lanka – ráj v toxickém smogu

Kouř ze směsi odpadků a plastů je na Srí Lance všudypřítomnou kulisou.

Někdy mám dojem, že se místní nesnaží odpad rychle a efektivně spálit, ale že soutěží kdo dokáže vytvořit více toxického smogu po co nejdelší dobu.

 

Pálení odpadků a plastu na Srí Lance
Kam s odpadem a plastem na Srí Lance? Spálí se.

 

 

V Indii, v oblasti, kde prožívám nevíce času se snaží o recyklaci. V místním sběrném dvoře přijímají sklo, plechovky od nápojů a PET lahve.
Před lety dokonce zavedli zákaz používání plastových sáčků a tašek. Množství odpadního plastu je díky tomu i recyklaci zredukované. 
Velká města v Indii? To je na dlouhý román.. Srí Lanská větší města jsou na první pohled udržovanější a čistější než ta Indická.

 


 
Srí Lanka Informace Víza Ceny Zajímavosti
 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr