MAROKO Marakéš Ramadán Fotografie
Ramadán
Při půstu se toho sní nejvíc. Jak fungují islámské země v době ramadánu?
Muslimové ve dne odpočívají, zato v noci ožijí. Drží půst, ale nakonec zkonzumují víc jídla než jindy.
Ramadán je měsíc islámského lunárního kalendáře. Půst (saum, sawn, sijám), který patří k tomuto měsíci, je původní semitský zvyk přebraný od židů a křesťanů. V islámu patří půst mezi pět pilířů islámu a je aktem víry, výrazem očisty, prohloubení sebeobrazu ve víře, připomenutím boží moci a duchovního spojení s ní.
Muslimové během měsíce ramadánu slaví první boží zjevení, které údajně v tomto měsíci prorok Mohamed obdržel. Bylo to první zjevení Koránu. Na paměť toho drží muslimové celý měsíc zvláštní půst. Ten se nazývá saum a jeho smyslem je přiblížit se více k duchovní podstatě islámu. Užívají k tomu dočasné zřeknutí se některých pozemských potřeb.
Islám vyznává na planetě 1,8 miliardy lidí a v arabských či jihoasijských zemích je oficiálním státním náboženstvím. Jejich fungování tak ramadán zásadně ovlivňuje. Úřady a banky mají zkrácenou provozní dobu. Restaurace a obchody jsou přes den poloprázdné nebo úplně zavřené. Služby i byznys fungují jen v utlumeném módu. V některých muslimských zemích dávají firmy svým zaměstnancům dokonce volno po celý ramadán.
Muslimové během Ramadánu nesmějí od východu až do západu slunce jíst ani pít. Nasytit se mohou jen během noci. To samozřejmě vede k velké únavě. „I když se očekává, že lidé budou během půstu pokračovat ve svých běžných činnostech, netřeba dodávat, že nedostatek tekutin a také nedostatek jídla i neobvyklý režim si brzy vybírají svou daň. Během postního měsíce lze vidět, že lidé držící půst mají sníženou hladinu energie, jsou více unaveni a je pro ně obtížnější se soustředit.
Slavení tohoto svátku se odvíjí od islámského kalendáře který je lunární a je tvořen dvanácti měsíci po dvaceti devíti či třiceti dnech. Je tedy kratší o 11 dní. V důsledku toho je ramadán každý rok v jiný čas.
Poslední roky je ramadán o to náročnější, že se koná na jaře či v létě. A nejen kvůli vysokým teplotám. Protože prakticky všechny islámské státy leží na severní polokouli, znamená to zároveň, že den trvá v této fázi roku podstatně déle než noc.
Eid Al Fitr – Svátek přerušení půstu v Maroku
Eid Al Fitr je muslimský svátek slavený po skončení ramadánu, islámského měsíce půstu.
I v Maroku je to výjimečný den, který se vyznačuje řadou jedinečných společenských a náboženských tradic.
Svátek přerušení půstu trvá tři dny a ukončuje ramadán. Nejpozději první den svátku má věřící muslim darovat almužnu (zakát), která má vyvážit jeho neúmyslná pochybení během ramadánu.
Eid Al Fitr, neboli “ Eid Sghir“ – Malý Eid – jak se mu říká v Maroku, je oslava se zvláštním významem, která označuje konec měsíce Ramadánu a začátek Shawwal, desátého měsíce islámského kalendáře.
Svátek přerušení půstu je příležitostí ke strávení kvalitního času s rodinou a přáteli a k praktikování různých společenských a náboženských rituálů a tradic. V Maroku začíná svátek obvykle modlitbou Eid, po které následuje bohatá snídaně a návštěvy rodin.
Zakat, pilíř svátku Eid Al Fitr
Muslimské svátky se od ostatních příležitostí z předislámské éry vždy odlišovaly tím, že byly spojeny s Bohem a jemu zasvěceny.
Zvláštním náboženským rysem svátku je rozdávání „Zakat Al Fitr,“, podle kterého muslimové v Maroku zakončují postní měsíc charitativními dary chudým nebo potřebným ve svém rodinném okolí nebo sousedství. Zakat, který se často rozdává v noci před svátkem nebo ráno v den svátku je považován za nejdůležitější praktiku svátku.
Tradičně se dává ve formě základních potravin, jako je pšenice nebo mouka, ačkoli mohou být poskytnuty i jiné potřeby nebo peníze. Obecně platí, že za každého člena rodiny by měl být dán ekvivalent jednoho pytle pšenice.
Tato zvláštní náboženská praxe zajišťuje, že i ti nejchudší lidé mají prostředky, aby si mohli oslavy užít.
Modlitba, základní prvek svátku Eid Al Fitr
Modlitba Eid Al Fitr se mírně liší od obvyklých pěti denních modliteb. Provádí se ráno, asi dvacet minut po východu slunce, ve všech nejkrásnějších mešitách po celé zemi.
Muži se brzy oblékají do svých nejlepších „djellaba“, než se vydají vykonat modlitbu s rodinou a přáteli.
Tyto zvláštní modlitby se často konají venku nebo v „musalla“, vyhrazených venkovních prostorách, zatímco v mešitách a na náměstích se skanduje „takbeer“, pokřik a chvála, což vytváří duchovní atmosféru pro nadcházející den.
Po modlitbě a kázání „al-khutba“ si věřící navzájem blahopřejí a vyměňují si požehnání.
A konečně snídaně!
Pokud je snídaně považována za nejdůležitější jídlo dne, je snídaně na svátek Eid Al Fitr jedním z nejdůležitějších jídel v roce a příležitostí, na kterou se všichni muslimové v Maroku těší.
Tradiční sladkosti jsou základem – feqas, kaab ghzal, mhencha a ghriba jsou hvězdami dne. V centru pozornosti jsou také baghrir, palačinky máčené v másle a medu, a sladký, vločkový rghayef. Vedle toho se samozřejmě podává nepostradatelný mátový čaj „atay“ a v pozadí hraje arabsko-andaluská hudba.
Protože je sváteční snídaňová tabule tak rozmanitá a bohatá, příprava tradičních sladkostí a slaného občerstvení obvykle začíná několik dní předem.
Později během dne si marocké rodiny dávají také speciální oběd, který se skládá z tradičních pokrmů, jako je kuskus, tažín, pastilla z mořských plodů a pečené kuře.
Svátek Eid Al Fitr: Zábava pro celou rodinu
Svátek přerušení půstu je pro děti velmi výjimečným svátkem. Rodiče během ramadánu často vyrážejí do obchodů a nákupních center, aby svým dětem nakoupili okázalé nové oblečení na tento den, a pořizují mnoho jejich fotografií v novém oblečení.
Děti také tradičně dostávají peníze a dárky a připojují se k rodičům na rodinných setkáních.
Eid Al Fitr je také příležitostí k uctění a upevnění rodinných vztahů. Jakmile skončí snídaně, začíná rodinná prohlídka.
Manželské páry a jejich děti obvykle nejprve navštíví rodiče manžela a později rodinný dům manželky.
Všichni členové rodiny mají na sobě zvláštní oblečení, obvykle tradiční oděv, jak je v Maroku zvykem při všech náboženských příležitostech.
Ženy nosí „djellaba“ nebo „kaftan“ a muži si během modliteb na svátek Eid oblékají „ganduru“ nebo „djellaba“ s tradičními střevíci „belgha“.
Eid al Fitr v Maroku je se všemi svými radostnými zvyky jednou z nejdůležitějších příležitostí v roce.
Zdroje: moroccoworldnews.com | businessinfo.cz | wikipedia